Nyomtatás
Találatok: 1139
elszaporodtak a vaddisznókSzeptember óta 68 vaddisznót fogtak be a budai hegyekben a Pilisi Parkerdő Budapesti Erdészetének szakemberei. Több mint tízszer annyit, mint a korábbi évek során. A tavalyi rekord makktermés és az enyhe tél következtében szaporodtak el idén a vaddisznók. Az ember közelségéhez hozzászokott állatoknak ideális életteret jelentenek a lakott területekhez közeli erdőségek. A nappal az erdőben megbúvó állatok, este és hajnalban bejárnak a házak kertjeibe, ahol rendszeresen feltúrják a gyepet, a virágágyásokat és megdézsmálják a gyümölcsfákat. "Az esetek többségében inkább bosszúságot okoznak, mint komolyabb károkat, de ha nagymértékű a rongálás, akkor a lakosok az önkormányzaton bejelenthetik kárigényüket, amit egy független vadkárszakértő vizsgál meg" - mondta Lomniczi Gergely a Pilisi Parkerdő Zrt. kommunikációs vezetője.

A befogást ott alkalmazzák a Budapesti Erdészet szakemberei, ahol az elszaporodott vadállomány károkat okoz a környék kertjeiben, vadászni viszont a lakott terület közelsége miatt nem lehet. De nemcsak a károk mérséklése érdekében, hanem a túlszaporodott állományban óhatatlanul megjelenő betegségek, fertőzések megelőzése miatt is szükséges a vadállatállomány szabályozása.

A befogás régóta ismert és alkalmazott módszer, de ritkán olyan sikeres mint idén. Tavaly összesen hat vaddisznót sikerült befogni. Idén már most kevesebb ennivaló található az erdőben, így a csapdákba is szívesebben bementek az állatok, mint tavaly, amikor nagyon sok tölgymakkot találtak - fogalmazott Lomniczi Gergely.

A befogókat olyan helyre rakják ki, ahol a vaddisznó konda rendszeresen megjelenik. A kihelyezett csapdák az állatokat automatikusan, sérülés nélkül fogják be. Többségüket a lakott területektől távol szabadon engedik, egy részük pedig a Budakeszi Vadaspark szabad területeire kerül.

A vadkár egyébként megfelelő kerítés kialakításával az esetek többségében megelőzhető lenne. Fontos, hogy a telket teljesen körbekerítsék és a kerítésnek legyen épített alapja, vagy valamilyen formában rögzítve legyen a talajhoz.

A vadállomány csökkentése fontos a vaddal való ütközések megelőzése szempontjából is. A budai oldal erdős területeihez közel rendszeresek az ilyen balesetek, amelyek komoly károkat okoznak a vadgazdálkodónak és az autó tulajdonosának is. Idén eddig több mint 10 baleset történt a II. és XII. kerületben, Nagykovácsi és Budakeszi térségében. A becslések szerint évente legalább ugyanennyi eset nem jut az Erdészet tudomására.

A tavaszi és nyári időszakban elsősorban a párzási időszak miatt figyelmetlen őzek esnek az autók áldozatául, míg ősszel és télen egyre több a vaddisznóval való ütközés. A legnagyobb testű magyar vadfaj, a gímszarvas a 80-as évek óta kiszorult a Budai-hegység fővárosi részéről, a kisebb testű őzzel és vaddisznóval való ütközések pedig általában nem járnak személyi sérüléssel, viszont majdnem minden esetben a vad pusztulását okozzák - figyelmeztet a Pilisi Parkerdő Budapesti Erdészetének honlapján(www.bp-erdeszet.hu).

Forrás: Népszava