amit a fegyverbelövésről tudni kellTisztelt fegyverforgató társak!
Tudom, hogy a főcím elvileg azt jelzi, hogy ismét egy fazon, aki unalmában előveszi ismét a belövési témát, pedig azt már jó páran leírták!

Most ez nem a megszokott lesz, ígérem, mert az eddigi különböző írások többsége más szájából származó szakmai tuningolással feldúsított, de mindent szaktudást nélkülöző emberkék egyhangú írása volt. Fegyverszakíróknak önkéntesen kinevezett, de ténylegesen nem ezzel a szakmával rendelkező emberkék néha ingert éreznek arra, hogy az elméleti és szakkönyvekből származó fegyverismereti, optikai, ballisztikai “ismereteiket” megosszák másokkal, sőt még arra is vetemednek, hogy más írását kicsit átdolgozva, azt magukénak tartva, leadják, megjelentessék.

Tisztelet a kevés kivételnek!

fegyver belövésAzért tartom érdemesnek a golyós vadászlőfegyver belövésével foglalkozni, mert azért nem oly egyszerű történet, munkafolyamat ez, mint sokan gondolják! Elég egy kicsi szakmai “bibi” és a belövés átmegy mérgelődésbe, lőszervásárlásba, és ebből kifolyólag pénzkidobásba, stb. És mivel a történet sikertelenségbe fulladt, ezért a belövő személy és jólképzett irányító vadásztársak a sikertelenséget megünneplik az első öblögető helyen és biztatják a fegyvertulajt, hogy azért már majdnem jó, ha kicsit fölé és oldalt célzol, akkor megfogod vele! Mivel fültanúja voltam ennek a nem első esetnek ezért kérem, hogy adjuk meg a módját a belövésnek, ne vegyük félvállról, és igen is készüljünk rá felszerelésileg és tudatilag!

Most jegyzem meg, hogy ha valaki nem biztos abban, hogy képes egy golyós vadászlőfegyver megbízható belövésére, akkor ne is kísérletezzen vele! Szerezzen tapasztalatot, gyakorlatot, mielőtt ez felvállalja.

Most azt a téveszmét szeretném elterelni a belövésről, hogy mindenkinek saját magának kell a céltávcsővel szerelt fegyverbelövést elvégezni! Ez ebben a formában nem igaz és ennek bizonyítéka az a rengeteg és napi belövés, melyet másoknak megrendelésre végzek és bizonyított, hogy a tulajdonosnak is megfelelő a fegyver, mert van lehetősége a saját próbára! Szakmailag az a magyarázata annak, hogy a tulajdonosnak és másnak is jónak kell lennie a belövésnek, mert csak és kizárólag egy optikai tengely és szálkereszt, célzójel kép létezik, azt lehet ferdén is tekinteni, az akkor is ott helyezkedik el, mint másnak! Hogy miért van mégis néha különbség? Mert az elsütőszerkezet kezelése egy művészet, azt nem lehet húzogatni, rángatni stb., mert ebből kifolyólag lesz egy jellegzetes elrántási szórásképünk, amely tényleg nem a belövés helyen található!

Mint már több esetben megtettem, ez mind oktatással, gyakorlással kiküszöbölhető és kell is!

Kezdjük az alapoknál!

  1. Soha ne menjünk okostojások és magukat jólképzett és hangadó vadásztársakkal fegyvert belőni! (komoly összegbe fog kerülni ez a mutatvány!) lőtérbérlet, feleslegesen ellőtt lőszerek tömkelege, fegyver felesleges nyúzása, benzinköltség, és a legvégén a felesleges időtöltés és a cimborák “szomjoltása”! Megfelelő felszereltség és szerszámzat nélkül ne álljunk neki!
  2. De a legelső a belövést megelőző tevékenység, hogy a belövést egyáltalán legális helyen végezzük-e el!

Gyakorlatban mit kell ellenőrizni:

  • fegyverünk töltetlenségét!!!!
  • megfelelő a lőszer, és stimmel-e kaliberileg a fegyverünkkel!!!
  • nézzük át a fegyveragyazásának rögzítettségét. (nem megtépni, csak meghúzni kell a csavarokat!)

Figyelem a hagyományos golyós vadászlőfegyverek csövei lengőcsövek, tehát nem érhet hozzá a farész a fegyvercsőhöz a tokozattól kiindulva! Azt szokták mondani, hogy akkor megfelelő a farész a cső alatt, ha egy névjegykártyát simán át tudunk húzni alatta a tokozatig!

Kérem, vegyék elő a fegyvert, és kézzel próbálják megrugóztatni a farészt a csőhöz, ha érezhető a rugózás, akkor megfelelő, ha nem, akkor kis kézimunkával saját magunk is elvégezhetjük ezt a nagyon lényeges munkát.

A fegyverről el kell távolítani a farészt és a tokozat és a cső találkozásától egy durva csiszolóvászon segítségével, addig kell a vájatot mélyíteni, bővíteni, míg a rögzített próbák nem jelzik, hogy megfelelő volt a munkafolyamat. Nincs vége, mert ezt a csúnya, de igaz, hogy “nem látható” szálkás réteget finomítani és kezelni szükséges végleges összerelés előtt!

Miért van és volt erre szükség?

fegyver belövés szakszerűenMert a fegyvert, fegyvercsövet a szabad mozgásában a lövés kiváltásakor semmiben nem szabad korlátozni! Leszorítani, hozzászorítani bármilyen anyaghoz, amely okot adhat a fegyver, fegyvercső, lőszer eldobására lövéskor! Lényeges, hogy minden esetben legyen az előagy, cső és vagy a támaszték közt puha anyag. (Kéz, sapka, pulcsi, kabát, “asszony válla”, stb.)

Lényeg, hogy ne korlátozzuk a fegyvercsövet a mozgásában közvetlenül a lövés leadásakor, mert a lövedék eldobódik és a találat durván célt téveszt!

  • lényeges, hogy a zárszerkezet, de legalább a cső és töltényűr belső felülete, teljesen tiszta és száraz, olajmentes legyen!! (csak azért, mert ez a feledékenység már sok embert megviccelt!)
  • céltávcső szerelék ellenőrzése minden esetben fontos. A belövést a szerelék komplett ellenőrzésével kezdjük, de kizárólag megfelelő szerszámzat igénybevételével, mert ellenkező esetben a csavarok ellenőrzése komoly barbár tevékenységet fog előidézni, melynek orvoslása komoly szakmunkát igényel!
  • A csavarok legyen az bármely fajta és méretű, nem megtépni, hanem meghúzni kell, megfelelő nyomatékkal és szerszámzattal! Ha nem így teszünk, akkor lesz ám ne mulass! Tokozatba a csavar beleszakad, a csavar feje elnyíródik, a céltávcső tubusa megroppan, eltörik, stb.

Ha nem szükséges, akkor javaslom ezt a munkát hozzáértő és szakmával rendelkező fegyvermesterrel elvégeztetni, mert ellenkező esetben komoly újbóli anyagi ráfordítást igényel a nagy mű rendbetétele. (nincs erre szükségünk, ugye?) Mert egy ilyen mű akár csúcsminőségű céltávcső esetén 200-400 ezer Ft. mókába is kerülhet újból, mert ugye ez nem rendeltetésszerű használat, tehát ne reménykedjünk, hogy a terméket forgalmazó cég lenyeli ezt!!!

  • céltávcső mint optikai eszköz nagyon sokrétű lehet, de nem lehet parallaxis hibás, optikai elemek nem lehetnek szennyezettek, lepedékesek sem kívül sem belül!

Csak minőségi és lövésálló céltávcsövet vegyünk, tegyünk a fegyverünkre.

Nagyon nagy a választék a céltávcső termékek közt, tehát a felesleges és nem indokolt választás előtt kérjünk szaktanácsot hozzáértő személytől!

Márka, nagyítás, szürkületi érték, látómező, szálkereszt, variabelezhetőség, szerelhetőség, megbízhatóság, garancia stb.

  • ha eddig stimmel, akkor jöhet a megfelelő szórásképet teljesítő lőszer kiválasztása.Három lövést, egymást követően adjunk le, minimum 50m-re, de maximum 100m-re lévő célra.

A fegyver, fegyvercső és maga a lőszernek a szórásképe akkor megfelelő, ha 50m-nél, 1, 5 - 2, 0 cm, 100m-nél, 3, 0 - 4, 0 cm a szóráskép nagysága.

A belövéskor lényeges a lőszer és annak külballisztikai adatainak figyelembevétele a megfelelő lőtávnál!

Nem megfelelő szórásképet okozhatja:

  • fegyvercsővégfurat túlméretes, nem megfelelő agyazat, annak rögzítettsége, szerelék nem megfelelő anyagminősége, szerelése, rögzítettsége, céltávcső mechanikai és optikai szerkezetének meghibásodása, nem lövésállósága, a lőszer és cső szeret, nem szeret effektusa, a lövő személyének nem megfelelő lőtudása!

Pár dolgot kiemelnék ebből a felsorolásból!

  • lényeges és bizonyított tény, hogy nem minden fajta és gyártmányú lőszer alkalmas arra, hogy a szóráskép elfogadható értéken belül maradjon. Fegyver és fegyvercsőgyártó cégek a fegyvercsövek legyártásakor, tesztelésekor garantálják a megfelelő szórásképet egyes lőszerekhez. Ezt lényeges az igényességet figyelembevéve megtudakolni, kitapasztalni és betartani!

Ezt azért említem, mert a tapasztalatom az, hogy sok esetben nagyon nagy különbségek vannak még azonos gyártmányú lőszerek esetén is!

  • a másik tényező a sikertelenségre lehet a belövést végző, végzők személyének nem megfelelő fegyverkezelése és lőtudása.

Nem elegendő még az sem, hogy a lövő személye lőtudásilag elfogadható, de a céltávcső és szerelékének állítási metódusával nincs tisztába.

Ezek nagyon lényeges kérdések, mert egy jól elhelyezett találatra egy rosszul elvégzett állítás csak lőszerpazarláshoz vezet, de ez fordítva is igaz, tehát egy rossz és nem elismert lövés leadását követően egy jó állítás is csak nem megfelelő lőkép kialakításához fog vezetni!

Miért tartom elengedhetetlennek, hogy egy fegyver belövése igen is legyen megfelelő?

  • nyugodt lelkiismerettel mehetünk vadászni.
  • kevesebb lehetőséget adunk a sebzésre, hibázásra.
  • nem kell sem, saját magunk sem a társaink előtt feleslegesen szégyenkeznünk.
  • Tiszteljük meg a vadat azzal, hogy a lehető legkevesebb szenvedéssel vessünk véget életének!

Mikor kell, javasolt a fegyverbelövés, vagy annak helyességének ellenőrzése?

  • ha fegyverünkkel hibáztunk, sebeztünk, annak ellenére, hogy éreztük, hogy a célzás, célratartás, fegyverfogás, támaszték, elsütés, vad helyzete stb. megfelelő volt.

Tehát klappolt minden, de ennek ellenére nem volt sikeres a lövés leadása, vagy nem oda ment, ahová szerettük volna.

  • ha fegyverünkkel szállítás, tárolás közben koccanás, ütés, elesés stb. történt, ebben az esetben NE kisérletezzünk a talán lehetőségével! Ellenőrizzük, ellenőriztessük a fegyverünket!
  • Kölcsönkapott, átengedett, átadott golyós vadászlőfegyver pontosságában
    NE bízzunk meg, addig, míg ez gyakorlatban, de nem vadra, nem ellenőriztük!

Végezetül egy régi történet adaléknak, hogy milyen nagy szakmai tudású vadászok léteznek köztünk!

fegyver belövés céltávcsővelTelefonon érdeklődött egy ismert vadász (puskás) személy nálam, hogy a fegyverére felszerelte a céltávcsövet, elment vadászni, de már unja a sok sebzést és hibázást, ezért adjak tanácsot neki, hogy mi lehet a gond okozója.

“Véletlenül" megkérdeztem, hogy a szerelést és a fegyverbelövést ki végezte el?

Közölte, hogy a szerelést Ő maga, mert ehhez nem kell szaktudás, de a belövést miért kellene végrehajtani, ugyanis a céltávcső vadi új és az gyárilag beszabályozásra került, ahhoz nem kell hozzányúlni!

Ezt én “tudomásul vettem” és szép csendben elköszöntem a szakembertől!

Ez az eset nem csak elgondolkodtató volt számomra, de megrázó élményben is részesített!

Ennyi futotta most Tőlem a belövést taglalva, de kérem, hogy a fegyverünket és azon lévő szerkezeteket műszerként kezeljük, legyünk igényesek hozzájuk, mert csak és kizárólag ebben az esetben várhatjuk el, hogy sikeres vadászatot tudhassunk magunk mögött!

A cikkben szereplő fotók csak illusztrációk!

A lőszerekkel, fegyverekkel kapcsolatban szívesen segítek a Vadászmester Magazin fegyver fórumában! Kattintson Ide!

Tisztelettel: Tóth Attila László (TAL) Fegyver-optika és infra műszerész, Szaktanácsadó