helikon kastélymúzeumA Helikon Kastélymúzeum által életre hívott Vadászati Múzeum, s annak részeként a történelmi modellvasút- kiállítás látnivalói újabb ritkaságszámba menő élménnyel szolgálnak a Keszthelyre látogatók számára. Az épülettel az első olyan létesítmény készült el, mely a történelmi kastélyparktól egykor leszakított, évtizedeken át katonai laktanyaként használt részt visszakapcsolja az eredeti egységbe.

Az intézmény trófeagyűjteménye eddig is messze földön híres, no és persze látogatott volt, a bővülés mértékének nagysága mégis rendkívül jelentős lesz. Az új épület méltó helyet biztosít a vadászati értékeknek, különlegességet a vendégek számára, akik - amellett, hogy csodálatos élményben, látványban lesz részük - öt földrész állatvilágát ismerhetik meg. A termekben számos faj egyedei állnak életszerűen, eredetien kialakított környezetükben, az embernek szinte olyan érzése van, hogy némelyikük megmozdul, hangot ad. Ez azonban még nem minden, az őskortól napjainkig a zsákmányszerzéshez használatos fegyvereket, kiegészítőket is megtekinthetik az érdeklődők. De kezdjük a látnivalók sorát a gazdag trófeagyűjteménynél.

- A tárlat különlegessége éppen abban rejlik, hogy a teljesen életszerű környezetben mutatja be a többségében már állatkertben sem látható fajokat és élőhelyüket - fogalmazott még a tárlat készítésének idején a kiállítás egyik tervezője, Hídvégi Béla, elárulva: élete nagy álma volt egy hasonló bemutatóhely kialakítása. Az pedig külön öröm számára, hogy a saját gyűjteményét is e keretben , a keszthelyi Festetics Kastélymúzeum kínálatában mutathatja be.

- Akár őserdei, szavannai, vagy egyéb élőhelyekről beszélünk, a kiállítás nem a fantázia szüleménye - fogalmazott dr. Czoma László, a Helikon Kastélymúzeum igazgatója, aki szerint a gyűjtemény igazi csemege, az oktatást is szolgáló bemutató várja az érdeklődőket, köztük természetesen a fiatalokat. Az ő számukra napjainkban talán még fontosabb, hogy megismerjék a létező, nem egyetlen esetben kihalás szélén álló állatfajokat. A kiállított fajok között igazi ritkaságok vannak, például óriásdisznó, törpeantilop és persze számos oroszlán, medve, sőt, egy közel három méter magas hófehér jegesmedve is. Elmondhatom, az érdeklődés már most meglehetősen nagy, sokan érdeklődnek, mikor nyílik a kiállítás, mikor tekinthetik meg a múzeum kínálatát. Nos, hamarosan, az avatást februárra tervezzük. Nem titok az sem: a későbbiekben magunk is szervezünk csoportos látogatásokat a múzeumba. Amelyben a látvány önmagáért beszél, nemcsak a kitömött állatok, hanem a térbeli hatású, festett falak is élethűvé teszik a helyszínt, köszönhetően Magyarovics Károly preparátornak és Boros Zoltán festőművésznek. A trófeák amúgy Széchenyi Zsigmond, Kittenberger Kálmán, Szederjei Ákos, Windisgrtz, Ferencz József, Dózsa György és Hídvégi Béla gyűjteményéből kerültek ki.
- Ez persze nem minden, a teljességre törekedtünk. Így a kiállításhoz hozzátartozik, a tárlatnak szerves része az izgalmas vadászfegyver-kiállítás - folytatta az igazgató. - A hétezer éves kőbaltától a XIX. századi puskaérdekességekig csodálatos darabokat mutatunk meg, melyeket a környékről, a keszthelyi Balatoni Múzeumból, Somogy megyei közgyűjteményekből, zalaegerszegi intézményekből, valamint a Nemzeti Múzeumból szereztünk be. Minden darab igazi remek, alkalmas arra, hogy felkeltse a figyelmet, az érdeklődést. A tárlatot a vadászati könyvek teszik teljessé, az 1700-as évektől napjainkig minden kötet megtalálható lesz a gyűjteményben. A helyiek közül dr. Kölüs Gábor egyetemi tanár és Wentzely Dénes vadász-erdész író munkáit említhetem meg, de Hídvégi Béla nyomtatásban megjelent vadászélményei is helyet kapnak a múzeumban, két szinten.


Létezik azonban egy harmadik emelet is, jelesül a tetőtér, melyet szintén érdemes lesz felkeresni, végignézni. Ott - negyvenhárommillió forint ráfordításával - Közép-Európa legnagyobb vasútmodell terepasztala lesz látható. Illetve egyelőre még csak egy része, merthogy a befejezést a vendégek is megtekinthetik.

- Ahogy a vadászati kiállításnál, a vasútnál is az volt a lényeg, hogy ne a fantázia szüleménye legyen, hanem a létező, egykor létezett vonalakat, épületeket jelenítsük meg kicsiben. Sokkal könnyebb lenne, ha a magunk véleménye alapján készítettünk volna, készítenénk mindent, de egyáltalán nem ez a cél. Ezt már a tervezéskor eldöntöttük a Modellvasút című lap szerkesztőjével, Egly Tiborral, aki - a kastélymúzeum munkatársainak közreműködésével - elkészítette a terepasztal vázlatát, majd nekifogott a kivitelezésének - így dr. Czoma László. - Vagyis egyetlen darab kivételével minden felismerhető lesz. Fontos volt számomra, hogy Zala megye vasúti csomópontjai jelen legyenek, így Keszthely, Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Zalalövő, Őriszentpéter, illetve Balatonszentgyörgy egyaránt felépül(t), ahogy a déli vasút is. Fontos része lesz a terepasztalnak a keszthelyi rész, megjelennek a régi épületek, sőt, a Balaton is, melyen várhatóan hajómakettek is lesznek majd. A jelentős külföldi csomópontok szintén nem maradnak le az asztalról. Megtekinthetik az érdeklődők az ausztriai semmeringi területet, valamint több német csomópontot. Az egyetlen fantázia szülte rész egy elképzelt, tipikus német város makettje lesz. A terepasztal amúgy digitális vezérléssel működik majd, a vasútállomásokon zajló élet kicsiben megegyezik a korabelivel: induláskor, érkezéskor és tolatáskor a megszokott hangeffektusok sem maradnak el.

Azt Egly Tibor tervező-kivitelező mondta el korábban érdeklődésünkre, hogy a fő cél az volt: a terepasztal ne játékos legyen, a közönséget pedig kösse le a látvány, mely egyben bemutatja a kultúr- és technikatörténetet.

- Lényeges, hogy a látogatók ne csak egyszer nézzék meg, hanem sok időt töltsenek el a terepasztal mellett. Biztos vagyok abban, hogy nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek, a fiatalok és az idősebbek számára egyaránt felejthetetlen élményt jelent majd a terepasztal. Fontos, hogy megszemléljék: a vasút miként működött annak idején, szüleink, nagyszüleink korában - mondta, hozzáfűzve: a munka nagy, számos vasúti műtárgyat vadonatúj módszer kidolgozásával kellett elkészítenie a hosszú hónapok óta folyamatosan munkálkodó csapatnak. Ez hatalmas munka, ahogy a tervdokumentációk, az anyagok beszerzése is az volt.
- Izgalmas lesz, amikor a vasúti terepasztal már a vendégek szeme láttára készül - tette hozzá dr. Czoma László igazgató. - Ezzel az a célunk, hogy kedvet teremtsünk a modellezéshez, s ahhoz, hogy ők maguk is utánajárjanak a vasúttörténelemnek. A munka megkezdése előtt számos országba látogattunk el, tapasztalatokat gyűjtve a terepasztalok készítéséről, működéséről. Ismerve a hasonló modellvasutak iránti érdeklődést, minden bizonnyal nem reménytelen a fentebb említett cél. Nagyon bízom benne, hogy a terepasztallal igazi élményt kínálunk, s aki a kastély tárlatait megtekinti, részt vesz a rendezvényein, az a Vadászati Múzeumot is megtekinti.
Tény: az újonnan emelt impozáns épület városképi szempontból is meghatározóan magasodik az egykorvolt honvéd laktanya területén. Működése harminc új munkahelyet jelent. Az épület környezetét rendezték, parkosították, az igazi azonban az lesz, ha az egykori terület körül újabb hosszban tűnnek el a laktanyát övező betonbástyák. Néhány éven belül ez is megtörténik - reméli az igazgató, aki elmondta: folyamatosan pályáznak a forrásokra. Hangsúlyozza: a fejlesztések sora még korántsem fejeződött be, az újdonságokkal újabb hatalmas lépést tesznek az egykori Festetics-uradalom helyreállítása felé.


- A történelem pillanatképeinek megidézése mellett születnek az új dolgok - fogalmaz az igazgató. Dr. Czoma László szándéka, hogy a kastély a bővülő környezetével együtt akár egész napos programot tudjon kínálni a látogatóknak. Ez a szezonban már nem okoz gondot, hiszen a tárlatok, a programok, a parkban tett séta mellett most már az új szárny is kellemes és hasznos időtöltést kínál. – Az Ybl-lovarda néven ismert épület múzeumi kezelésbe kerülésével történt meg a hosszú távú fejlesztési koncepció első mérföldköves lépése. A kastélymúzeum jelenleg újabb nagy fejlesztési forrás, összesen mintegy másfél milliárd forintnyi összegű támogatás várományosa. Vagyis a megkezdett munka folytatásának nincs anyagi problémája. Dr. Czoma László mindezzel kapcsolatosan elmondta: a tervezett Iszlám Múzeum épületének elkészültével válik majd újra funkcionálisan is egységgé a ma egyelőre még kettészakított állapotban lévő történelmi kastélypark területe.

A Helikon Kastélymúzeum esetében már megszokhattuk, hogy a tervek - ha első hallásra monumentálisnak is tűnnek - megvalósulnak Ennek jó példája a kívül-belül impozáns Vadászati Múzeum, mely nemcsak Keszthely, Zala megye, hanem az ország, sőt Európa igazi látványossága lesz. Horányi Árpád, Sámel József.

Forrás: Zalai Hírlap