A gepárd
Az oroszlán és a leopárd mellett az afrikai szavanna egy másik nagymacskának is otthona. Ő más technikát alkalmaz: a rendkívüli gyorsaságot. A gepárd a leggyorsabb szárazföldi állat: sebessége elérheti a 114 km/órát. Hosszú, karcsú lábai és megnyúlt, hajlékony gerince lehetővé teszi, hogy leterítse a szavanna leggyorsabb zsákmányállatát, a Thompson-gazellát.A gepárd elsősorban Dél-Afrikától Algériáig fordul elő a füves pusztákon, bár Iránban is található egy kisebb populációja. Kora reggel és késő délután vadászik, így kihasználja a kedvező napfényt. A szeme alatti könnycsepp alakú fekete folt tompítja a vakító fényt.
Nagyjából negyvenöt méterig lopakodva közelít. A gyorsulás kulcsfontosságú. A gepárd két másodperc alatt képes nulláról hatvannégy kilométer per órás sebességre gyorsulni.
A nagy orrlyukak sok levegőt vesznek fel, az áramvonalas test pedig csökkenti a légellenállást. A gepárd hosszú farkával egyensúlyoz az éles kanyarokban is.
Mindennek ellenére a gepárd legtöbb zsákmányszerzési próbálkozása sikertelen. Az együttműködés növeli az esélyeket. A hímek gyakran szövetségre lépnek, és közösen vadásznak. Gyorsan kell enniük. Nem elég erősek ahhoz, hogy elhurcolják és elrejtsék a zsákmányt. Arra pedig nem képesek, hogy legyőzzék az oroszlánokat. Ám a gepárdok gyakran egy másik, kitartó és erős ragadozó miatt veszítik el nehezen megszerzett zsákmányukat. Erről írtunk a Miért fél a gepárd a hiénától? című cikkünkben.
Az oroszlán
Afrika legnagyobb ragadozója. Több mint egy méter magas, és majdnem kétszázhatvan kilót nyom. Hosszú lábainak és masszív gerincoszlopának köszönhetően gyors és erőteljes rohamokra képes. Ám a hatalmas test hamar elfárad.A legtöbb magányos próbálkozás kudarcba fullad. Hatékonyabb, ha két nőstény oroszlán összehangolt rajtaütést hajt végre. Visszahúzható karmaikat az áldozatba mélyesztik, így az nem tud elmenekülni.
Az oroszlánok egész Afrikában előfordulnak, Dél-Afrikától egészen Szomáliáig, nyugat felé pedig Szenegálig. A legszívósabb állományok a barátságtalan sivatagban is megélnek, ahol a homok hőmérséklete elérheti a hetven fokot. Nem válogatósak. Az oroszlánok évente több mint száz embert ölnek meg.
Az emberek viszont több százezer oroszlánt öltek meg a múlt században. Mintegy 80-90 százalékkal csökkent az elmúlt 20 évben az afrikai oroszlán egyedszáma. Erről Az oroszlán elköszön? című írásunkban tudósítottunk.
A zimbabwei Hwange Nemzeti Park fiatal oroszlánjait már csak egyetlen – igazán létfontosságú – lépés választja el az önállósodástól: meg kell tanulniuk ölni. Ez viszont korántsem egyszerű feladat, mert az oroszlánok legfontosabb zsákmányát ezen a tájon a veszélyes szarvakkal megáldott bivalyok jelentik, amelyek nem arról híresek, hogy könnyen megadnák magukat támadóiknak.
A foltos hiéna
Hangjától borsódzik a hátunk. Erős állkapcsával pedig halált hoz minden áldozatára – még az oroszlánra is. Ez Afrika leggyakoribb nagyragadozója. A foltos hiéna előfordul Szenegáltól Szomáliáig, illetve egészen Dél-Afrikáig. Leginkább dögevőnek tartják, de vadásznak is kiváló. Tulajdonképpen mindent megeszik, amit a környezetében elkap. Kafferbivalyt, gnút, madarakat, gyíkokat, még rovarokat is. Az emlősök között az ő állkapcsa a legerősebb. És ha egyszer lenyel valamit, a gyomrában az erősen savas emésztőnedv gondoskodik róla, hogy semmi ne vesszen kárba. A hiénák nagyjából egy nap alatt végeznek egy egész tetemmel.
Kitűnő szaglás, remek látás és hallás teszi lehetővé, hogy a hiénák több kilométerről kiszúrják áldozatukat. És ha a hajsza elkezdődött, a hiénák nem adják fel. Akár három kilométeren át képesek hatvan kilométer per órás sebességgel futni.
A tudósok csak most kezdték megismerni a hiénák legjobb fegyverét. Bonyolult agyukat.
A foltos hiéna homloklebenye igen jól fejlett. Emberben az agynak ez a része felelős a problémák megoldásáért és a szociális készségekért. Valószínűleg a hiénáknál is hasonló a szerepe. A foltos hiénák klánjai akár nyolcvan egyedből is állhatnak. A nőstények nagyobbak és agresszívebbek a hímeknél. A klánt az alfa-nőstény vezeti, szigorú hierarchia szerint. Ha valaki elfelejti, hol a helye, könnyen elveszítheti az egyik fülét vagy a farkát. Az alfa nőstények falkán belüli szerepéről szól a Hiénák: ellés a csiklón át! című cikkünk.
Ám társas szerveződésüket sokkal hasznosabb dologra fordítják: a vadászatra. Bár egyre többet tudunk meg a rejtélyes vadász titkairól, hangja továbbra is borzongatóan hat az éjszakában.
Ez a három vadász önmagában is tekintélyt parancsoló. Csoportosan viszont szinte megállíthatatlanok.
Forrás: NGO