klimax az állatvilágban„Állatoknál is megfigyelhető a klimax, vagy ez kizárólag az emberre jellemző?” Menopauza illetve klimax a neve annak az időszaknak, amikor a ciklusos női nemi működés abbamarad, a termékenység véget ér.

Innentől kezdve peteérés már nem történik, elmarad a menstruáció. Sok menopauzában lévő nő tapasztal hőhullámokat, kipirulást, izzadást, szapora szívdobogást és gyakori fejfájást az átmeneti időszak első egy-két évében. Depresszió, hangulatingadozás szintén gyakrabban fordul elő a változókorban.

Az állatok körében jellemző, hogy a legtöbb gerinces faj nőstényei utolsó utódjuk megszülése után hamar elpusztulnak. Vagyis addig élnek, amíg termékenyek.

Tudományos kutatók azonban több állatfajnál kimutatták, hogy a menopauzán, azaz termékenységük megszűnésén túl is életben maradnak. Ezek közé tartoznak egyes cetfélék, a halak közül a guppik és a fogaspontyok, a törpepapagájok, a laboratóriumi egerek és patkányok, a rhesus majmok és az összes főemlős.

Az emberre jellemző kellemetlen tüneteket nem mutatták ki ezeknél az állatoknál. Felmerül a kérdés: evolúciósan mi értelme van a már terméketlen nőstények életben maradásának. (Tudom, kegyetlen a felvetés, a természet törvényei azonban nem ismernek pardont.)

Erre a kérdésre egyelőre nincs válasz. A nagymama-elmélet – mely szerint a szexuálisan már nem aktív idősebb nőstények hasznos segítséget jelentenek a kicsinyek gondozása során – csak az emberi fajnál állja meg a helyét, a többi klimaxoló nőstény nem unokázik.

Forrás: NGO