szuhafo2A környéken elejtett gímbikák agancsait mutatták be a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szuhafőn a harmadszor megrendezett találkozón.

Az elmúlt időszakban terítékre került gímszarvasbikák agancsaiból tartottak szemlét, kiállítást Szuhafőn. A vadásztalálkozó az előző években rendkívül pozitív visszajelzést kapott, így természetesen idén megszervezték a népszerű programot. A térségben működő, összességében 35 ezer hektáron gazdálkodó nyolc vadásztársaság hozta el a trófeáit a rangos eseményre.

– Két évvel ezelőtt egy új úton indultunk el a gímszarvas-gazdálkodással kapcsolatban, a tapasztalatok pedig azt bizonyítják, hogy helyesek az elképzeléseink – mondta az eseményen Hercsik István, az Őrhegy Vadásztársaság elnöke. – Azok a vadgazdálkodási és állományselejtezési elvek, amelyeket mi magunkénak vallunk, úgy látszik, hogy működnek. A trófeák egyre szebbek, látszik, hogy jó minőségűek. A közeljövőben az a legfontosabb feladatunk, hogy azokat a gímbikákat hozzuk terítékre, amelyek nem a megfelelő minőséget mutatják. Ezzel ugyanis, az állomány egyre szebb és ideálisabb lesz.

A szuhafői találkozón közel ötven trófeát állítottak ki. A vadászok ugyan több bikát ejtettek el, de nem mindegyik agancs szerepelt a mustrán. Az elejtők jelentős része megjelent az eseményen, s röviden mindannyian elmesélhették a saját történetüket. Ez is újdonságnak számított, így ugyanis a meghívott vendégek is megismerhették a kiállított trófeákkal kapcsolatban a legfontosabb részleteket. Hercsik István kiemelte: több első bikás vadász jelent meg a kiállításon, ami az elejtő számára mindig különleges élményt jelent.

– Egy esti cserkelés alkalmával társaságunk elnökével, Kocsis Istvánnal lőttem az első bikámat, ami örökre emlékezetes marad – avatott be a részletekbe Kovács Róbert, a Szuhafői Földtulajdonosi Vadásztársaság tagja. – Hetven-nyolcvan méterre lehettünk, amikor elsőként megpillantottam a bikát, amit jeleztem István felé. Ő a kereső távcsövével megnézte, elbírálta, majd engedélyt adott rá, hogy elejtsem. Nagy összpontosítással, letámasztva sikerült terítékre hoznom, abban a pillanatban éreztem először, hogy vadász vagyok.

Most január végéig az állomány selejtes példányaira lehet vadászni. A szuhafői találkozón egyébként a térség ország­gyűlési képviselője is köszöntötte a megjelent vadászokat.

– Továbbra is eredményes a Szuha völgyében működő nyolc vadásztársaság tagsága által 2017-ben megkezdett vadgazdálkodási program – szögezte le Riz Gábor, országgyűlési képviselő. – Ezt igazolják a bemutatott trófeák, valamint a szakemberek által ismertetett statisztikai adatok is. A vadászturizmus a térség turisztikai fejlesztésének egyik fontos pillére, amelyet jól szolgál a Szuha völgyében tapasztalt, szakmai alapokon nyugvó együttműködés.

Forrás: Boon