mamutvadász vadásztelepA terepen való kutatómunka befejeztével jelenleg a Jászfelsőszentgyörgy határában feltárt mamutlelet konzerválása és vizsgálata folyik, amely az őslénykutatáson túl a jégkori vadászcsoportok tevékenységének megismeréséhez is sok segítséget adhat - közölte a szolnoki Damjanich múzeum feltárást vezető régésze az MTI-vel. A kutatások alatt kiderült, hogy a Márta névre keresztelt nőstényállat mellett egy mamuthím és egy mamutborjú csontjait, azaz egy család maradványait rejtette a föld - mondta Kertész Róbert.

Tájékoztatása szerint azt feltételezik, hogy egy mamutvadász csoport életéhez szervesen kötődő szertartási helyszínt sikerült felfedezniük a felső-jászsági település határában. Ha ugyanis egy 16 ezer éves "éléskamrával" lenne dolguk, akkor a mamutcsontok környezetében az emberi megtelepedés jeleit, így például kőszerszámoknak, más állatok csontjainak vagy tűzhelynek a maradványait is meg kellett volna találni - jegyezte meg.

Ezt a feltételezést erősíti, hogy a "jászsági" mamutcsalád csontjainak egy része anatómiai rendben volt elhelyezve, és ettől a helytől mintegy fél kilométerre több jégkori vadásztelep maradványait korábban már beazonosították a régészek.

A szakember úgy fogalmazott: mindent összevetve egy alaposabb elemzéssel választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy kultikus helyről avagy egy paleolit "hűtőszekrényről" van szó esetünkben, ezért is fontos az ásatások tavaszi folytatása.

A "jászsági" mamutlelet feltárásához az idén ősszel kezdtek hozzá a régészek. Munkájukhoz nagy segítséget adtak a vállalkozói felajánlások révén földradarral és magnetométerrel elvégzett előzetes vizsgálatok, amelyek alapján szinte milliméter pontossággal meg tudták állapítani a csontmaradványok földbeni helyzetét és fekvését.

Forrás: MTI