somoskői vadasparkKészül Somoskő újabb nevezetessége
Salgótarján északi városrészében, a váráról és bazaltömléséről híres Somoskő vára alatt egy 17 hektáros vadaspark kialakítását kezdte meg az Ipoly Erdő Zrt. salgótarjáni erdészete. Az objektum éppen az államhatár mentén lesz, de a szlovák oldalon a legszigorúbb védelmet élvező, ötödik kategóriába tartozó erdőrezervátum terül el. Néhány napja a határ menti Sátorosbükkréten találkoztak az Ipoly Erdő Zrt. salgótarjáni erdészetének szakemberei, és a Bükki Nemzeti Park Nógrádi Természetvédelmi Tájegységének munkatársai a szlovákiai természetvédelmi hatóság képviselőivel, valamint a közvetlenül is érintett határ menti község polgármesterével. A vadaspark kialakítása ugyanis előrehaladott állapotban van, a kerítés kész, az etetők és az egyéb berendezési tárgyak január-február táján a helyükre kerülnek, kora tavasztól pedig érkezhetnek a vadfajok.
A megbeszélésen elhangzott, hogy a turisztikai célú fejlesztések mindenképpen jól jönnek a térségben. Juraj Badinka, Sátorosbükkrét polgármestere reményét fejezte ki, hogy a határ magyar oldalán megépülő vadaspark községének idegenforgalmát is jelentős mértékben növelni fogja, a több turista pedig több pénzt hoz. Azért, hogy a falu is profitáljon a beruházásból, egyre több idegenforgalmi attrakciót kell felmutatni.
Lévárdi György, az Ipoly Erdő Zrt. salgótarjáni erdészetének vezetője elmondta, hogy az érintett területet tíz évre bérbe vették. Az újabb nevezetességgel együtt vidékünk már alkalmas lesz arra, hogy a turista több napot is eltöltsön itt, hiszen a füleki vártól a salgótarjáni bányamúzeumig, az ipolytarnóci ősleletektől a Medves-fennsíkig számos nevezetesség várja a vendégeket.
vadaspark somoskőnélSomoskő és környéke a vidék túraközpontja lehet a jövőben a fejlesztéseknek köszönhetően.
Judik Béla, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Nógrádi Természetvédelmi Tájegység vezetője arra kérte a szlovák oldal természetvédő szakembereit, hogy lehetőségeik szerint egy, a vadászati kultúrát bemutató kiállítóhely létesítésével növeljék a térség turisztikai vonzerejét.
– A terület a magyar oldalon nem védett, de a szlovákon igen, Somoskő várának környéke a legmagasabb szintű, ötödik fokozatú erdőrezervátum – mondta Mgr. Balázs Csaba zoológus. – A terület látogathatóvá tételekor nagy kérdés volt, hogy miféle áldozatokat kell hoznunk a természet rovására, de sikerült jó megoldásokat találni.
Katarína Gaálova, a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet igazgatója elmondta, hogy az erdőrezervátumok körül pufferzónát alakítanak ki, amelyek általában száz méter szélesek. Kérte, hogy a magyar oldalon ezt vegyék figyelembe a vadetetők és szórók kialakításakor, hogy a gyors és agresszív terjeszkedésre hajlamos fajok ne juthassanak át a védett területre.
Válaszában Lévárdi György elmondta, hogy a vadasparkban az őzek, dámszarvasok, vaddisznók és muflonok természetes környezetükben fognak élni, azaz a művelési ág erdő marad. Régen legelőterületek is voltak ezen a helyen, rengeteg a vadkörtefa, de elvadult gyümölcsösök is vannak benn, amelyek egy bizonyos mértékig biztosítanak táplálékot. A vegetációs időszakon kívül azonban a mintegy 30 egyedből álló teljes állomány nem nélkülözheti az etetést. Az persze valószínű, hogy hosszú távon a vad feléli környezetét, de éppen ennek megelőzésére a szaporulatot más vadasparkokba telepítik át, illetve várható, hogy lesz természetes elhullás is.
A szlovákiai szakemberek aggodalmára elmondta azt is, hogy egzotikus fajok tartására egyáltalán nem gondoltak.
A megbeszélésen szó esett a vad vízzel való ellátásáról is – egyszerűsíti a dolgot, hogy a területen van kútház, a határt is jelentő Sátormegi-patak vizének védelme pedig fontos kérdés. A kerítésen hat kapu lesz, az erdőtulajdonosok a szükséges munkák elvégzésére bejuthatnak – megfelelő ellenőrzés mellett.
A tanácskozás résztvevői megállapodtak abban, hogy decemberben helyszíni bejáráson tisztázzák a további részleteket. Ekkor mérik fel, a szlovák oldalon lévő parkolóból hogyan folytatódhat a tanösvény a vadaspark meglátogatására. 

Forrás: Forestpress, Fotó: Faragó Zoltán