vaddisznó befogásSzeptember óta 68 vaddisznót fogtak be a budai hegyekben a Pilisi Parkerdő szakemberei. A befogást ott alkalmazzák, ahol az elszaporodott vadállomány károkat okoz a környék kertjeiben, vadászni viszont a lakott terület közelsége miatt tilos.

Ősz eleje óta hatvannyolc vaddisznót fogtak be a Pilisi Parkerdő Budapesti Erdészetének szakemberei a budai hegyekben. Ez a korábbi évek eredményeinek több mint tízszerese. A tavalyi rekord tölgymakk termés és az enyhe tél következtében idén nagyon elszaporodtak a vaddisznók. Az ember közelségéhez hozzászokott állatok számára ideális életteret jelentenek a lakott területekhez közeli erdőségek. A nappali időszakban az erdőterületen megbúvó állatok esti és hajnali táplálkozásuk közben bejárnak a környező házak kertjeibe, ahol rendszeresen károkat okoznak. Feltúrják a gyepet és a virágágyásokat, megdézsmálják a gyümölcsfákat. Mindezért pedig még csak nem is hibáztathatók, mert a vadkárral leginkább érintett lakott területek jellemzően egykori erdők helyén állnak, vagyis az ember a közelmúltban elfoglalta az állatok élőhelyét.

A vadállományt mégis szabályozni szükséges. Nemcsak a károk mérséklése érdekében, hanem a túlszaporodott állományban óhatatlanul megjelenő betegségek, fertőzések megelőzése miatt is. Természetes ellenségeik hiányában a vadállomány szabályozása a főváros térségében az ember feladata. A lakott területekhez, és a tömegek által látogatott kirándulóhelyekhez közel azonban vadászattal nem lehet csökkenteni a vadállományt. Ezeken a területeken ezért befogókat állítanak fel az erdészet munkatársai. A befogókat olyan helyre rakják ki, ahol a vaddisznó konda rendszeresen megjelenik. A kihelyezett csapdák az állatokat automatikusan, sérülés nélkül fogják be. Az elszállítás a vadon élő állatok számára természetesen mindig stresszel jár, amit a szakemberek igyekeznek a lehető legkisebbre csökkenteni. A befogott vaddisznók többségét lakott területektől távol szabadon engedik, egy részük pedig a Budakeszi Vadaspark szabad területeire került.

A befogás a vadállomány csökkentésének régóta ismert és alkalmazott módszere, de csak ritkán olyan sikeres, mint az idei évben. 2006-ban például összesen csak 6 vaddisznót sikerült befogni. Idén eddig a legtöbb (34 db) állatot a Hármashatár-hegy térségében fogtak be, a többi Makkosmária és a Frank-hegy térségében került a csapdákba.

A vadkár például megfelelő kerítés kialakításával az esetek többségében megelőzhető lenne, a telektulajdonosok azonban a tapasztalatok szerint – bár ezt a vadászati törvény is az ő kötelességükként említi – nem fordítanak kellő gondot kertjeik megőrzésére. A vaddisznó elleni védekezés legfontosabb szempontja, hogy a telek egyrészt teljesen körbe legyen kerítve, másrészt a kerítés épített alappal rendelkezzen vagy valamilyen formában a talajhoz legyen rögzítve.

A vadállomány csökkentése fontos a vaddal való ütközések megelőzése szempontjából is. A budai oldal erdős területeihez közel rendszeresek az ilyen balesetek, amik komoly károkat okoznak a vadgazdálkodónak és az autó tulajdonosának egyaránt. 2007-ben eddig több mint 10 baleset történt jellemzően a II. és XII. kerületben, Nagykovácsi és Budakeszi térségében. A becslések szerint évente legalább ugyanennyi eset nem jut az Erdészet tudomására. A tavaszi és nyári időszakban elsősorban a párzási időszak miatt figyelmetlen őzek esnek az autók áldozatául, míg ősszel és télen egyre több a vaddisznóval való ütközés. A legnagyobb testű hazai vadfaj, a gímszarvas a 80-as évek óta kiszorult a Budai-hegység fővárosi részéről, a kisebb testű őzzel és vaddisznóval való ütközések pedig általában nem járnak személyi sérüléssel, viszont majdnem minden esetben a vad pusztulását okozzák.vaddisznó állomány

A városi vadgazdálkodásról bővebb információt az Erdőzúgás vadászmagazinból is megtudhat! Az aktuális, témába illő adás IDE kattintva tölthető és hallgatható meg!

Forrás: Szent Korona Rádió