erdőirtás természetkárosításA magyar természetvédelem történetének eddigi legnagyobb visszafordíthatatlan természetkárosítása következett be a sajóládi erdő 98 százalékának kiirtásával, ezért a debreceni székhelyű Tiszántúli Természetvédők Társulata az ügyészséghez és az Európai Parlament Petíciós Bizottságához fordult - jelentette be a szervezet elnöke csütörtökön. Zsák Ferenc Tibor úgy fogalmaz, hogy a dél-borsodi sajóládi erdő 180 hektárjának 98 százalékát kiirtották Az erdőt egy 2004-es kormányrendelet az Európai Unió Natura 2000 hálózatába jelölte, mint kiemelt jelentőségű természet-megőrzési területet, amely a térség egyik legértékesebb tölgy-kőris-szil ligeterdő élőhely-típusa.

A közleményben az elnök azt is hozzátette, hogy az erdő számos, a magyar természetvédelmi és európai uniós jogszabályok által védett állatfajnak nyújtott menedéket mindaddig, amíg fejszével és láncfűrésszel felszerelt fatolvajok ki nem irtották.

"Egy állami tulajdonban, állami kezelés, illetve állami védelem alatt álló, s immár három éve az Európai Unió védelmét is élvező, kiemelt jelentőségű természet-megőrzési területen következett be ez a példátlanul súlyos természetkárosítás" - áll a dokumentumban.

A Tiszántúli Természetvédők Társulatának elnöke arról is beszámolt, hogy a szervezet az ügyben az ügyészséghez fordult, valamint petíciót nyújtott be az Európai Parlament Petíciós Bizottságához annak kivizsgálására, hogy a Magyar Köztársaság illetékes hatóságai miért nem tettek eleget előírt kötelezettségeiknek. Legalább azt szeretnék elérni, hogy "a sajóládi erdő 180 hektáros területéből hírmondóként megmaradt mintegy 2 hektárnyi tölgy-kőris erdőrész megmaradhasson a jövő nemzedékei számára".

Martossy György főügyészségi sajtószóvivő azt mondta: természetkárosítás és lopás miatt elrendelték a nyomozást.

(MTI)