orángután telepet találtak borneónNem áthatolhatatlan, élettől nyüzsgő dzsungel, sem a sötétség legmélyebb bugyra, ahova bemerészkedtek a természetvédők. Valójában egy igencsak átlátható erdő Borneó keleti részén, és mégis meglepő felfedezést tettek itt: 219 orangutánfészekre bukkantak, amelyek létezéséről eddig senki nem tudott. A 219 fészek a Nature Conservancy környezetvédelmi szervezet szakértőinek közlése szerint akár kétezer orangután otthona is lehet - írja a Der Standard című osztrák lap online változata. (Az erdőlakó orángutánok az éjszakát is a fák ágai között töltik, alvófészkeket készítenek maguknak). Valószínűleg a hegyvidéki, tápanyagszegény környezetnek köszönhető, hogy ilyen észrevétlenül éldegélhettek itt a főemlősök. Ezen a vidéken ugyanis senki sem akart olajpálmát vagy más, jól exportálható növényt termeszteni.

Borneó szigetének Indonéziához tartozó keleti részén már régóta keresnek orangutánokat a kutatók. A fészekszámlálás pedig mindennek az alapja - hiszen a vadon élő emberszabásúak olyan félénkek, hogy nagy szerencse kell ahhoz, hogy valaki megpillanthassa őket.
A bennszülött Nardiyono, a kutatócsoport terepi vezetője szerint elképzelhető, hogy az újonnan felfedezett populáció egykor egy másik csoportból szakadt le. 1997-ben és 1998-ban ugyanis nagy erdőtüzek pusztítottak Borneón. Lehetséges, hogy egyes állatok a tüzek elől erre az új területre menekültek, és megtelepedtek.

Bár az új populáció felfedezése örvendetes hír, mégsem biztos a faj fennmaradása. Élőhelyüket az esőerdő irtása egyre csak pusztítja - az olajpálma egyre több területet követel magának. A pálmaolajat élelmiszerek, higiénés és kozmetikai termékek tartalmazzák. A kutatók arra figyelmeztetnek továbbá, hogy azok a területek, amelyeken még élnek majmok, többnyire parányiak. Így sok csapat egymástól elszigetelten él, és már nem tud szaporodni egymással - a genetikai állomány pedig leszűkül.

Forrás: MTI