fenyőárusokat ellenőriztekFenyőárusokat ellenőriztek a napokban a nyíregyházi piacokon. Az akcióban rendőrök és erdészek vettek részt: a szervezők célja az volt, hogy megelőzzék a falopásokat. Mint megtudtuk, a tolvajok évente 2,5-3 millió forint kárt okoznak az állami erdőkben Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Karácsony közeledtével a fenyőfákra koncentráltak egy átfogó akcióban rendőrök és erdészek: a napokban a piacokat, az árusító helyeket, illetve a Nyíregyháza bevezető útjain elhaladó szállítmányokat ellenőrizték. A Nyírerdő Zrt. a városi kapitánysággal együtt szervezte meg az akciót.
Mindenkit megállítottak, aki az úton elhaladt, a piacokon pedig valamennyi árust felkerestek. Azt ellenőrizték, hogy a fuvarosok, őstermelők rendelkeznek-e megfelelő papírokkal, tudják-e igazolni az áru származási helyét.
- Elsődleges célunk ezzel a megelőzés, a faanyag, a tűzifa, az ipari fa védelme - mondta Debreczeni Ferenc, a Nyírerdő Zrt. megbízott erdőgazdálkodási osztályvezetője. Megtudtuk: Hajdú-Biharban és Szabolcsban több mint 60 ezer hektáron gazdálkodik a társaság, több 10 milliárdos állami vagyonról gondoskodik.
Előfordul, hogy a már kivágott, de még el nem szállított fát az éj leple alatt elviszik a tolvajok az erdőből. A rendőrségen az erdészet mindig megteszi a feljelentést ismeretlen tettesek ellen, az esetek többségében azonban nem derül ki, kik voltak az elkövetők. Gyakori az "önkiszolgálás", vagyis amikor a tettes maga vágja ki és hordja el a kiszemelt fát.
Amikor beáll a fagy, megszaporodnak hazánk erdeiben az illegális favágók - kell a tüzelő. A Nyírerdőnél az utóbbi időben viszont örvendetesen csökkent a falopások száma. Ennek egyik oka, hogy tavaly 800, az idén már 1000 közmunkást vettek fel és foglalkoztatnak a területen. Ők illetményként négy köbméter tűzifát is kapnak a bérük mellé.
A napokban lezajlott nyíregyházi ellenőrzés is kedvező tapasztalatokkal zárult: csak egyetlen esetben nem tudták azonnal igazolni a fenyő származását - de ezt később pótolták.
Mint megtudtuk, a piacokon az árusok nem tekintették zaklatásnak az ellenőrzést, sőt örültek neki, hiszen jól felfogott érdekük, hogy kiszűrjék a piacokról azokat, akik lopott fát árulnak. Volt, aki az erdészek után szólt: "Jöjjenek másnap is!"
Az egyik árus elmondta: ő tíz éve őstermelő. Munka mellett csinálja, főállásban raktáros az egyik közeli településen. Azokat a másfél méteres lucfenyőket, amelyeket most hozott a piacra, éppen hét éve ültette. Egy szezonban háromszázat vág ki, folyamatosan, ahogy fogy, pótolja. Van munka vele egész évben, hiszen permetezni, kapálni kell.
Kövesdi Pálékat már nem egyszer megkárosították a tolvajok, akik gallyakat vágnak le a kifejlett példányokról, majd eladják virágosoknak. Mindig megteszik a feljelentést, de sokra nem mennek vele.
- A megcsonkított fa már nem adható el - mondja Kövesdiné Panyi Antónia, aki egyébként népművelő, faluházat vezet Mesztegnyőn. - A lucfenyőt legalább öt évig neveljük, a nemes fajtákat pedig még tovább, 8-10 évig. Sokszor tíz év munkája vész oda egy pillanat alatt!
Kövesdi Pál szakmája erdész. Feleségével 1984 óta foglalkoznak fenyővel, 1990 óta járnak a nyíregyházi piacra Somogyból. Különben idevalósiak: ő apagyi, felesége debreceni. Az asszonynak már a nagyszülei is fenyőfáztak: az ötvenes évektől árulják a karácsonyfát.
- Ilyenkor az unokatestvéremnél lakunk. Amikor először jöttünk, a fiúnk mindössze 10 hónapos volt. Ahogy két hét után hazamentünk, alig ismerte meg az anyját. Majdnem abbahagytuk az egészet. De most már könnyebb. Felnőttek a gyerekek: a fiunk 18, a lányunk 21 éves - mondja az őstermelő erdész.
December 24-én délután kettőkor összecsomagolnak, s indulnak haza. Addigra a gyerekek feldíszítik a fát, elkészítik a vacsorát. Az ajándékokat pedig már csak alá kell tenni.

Forrás: Népszabadság