alfréd szarvasAz Alfréd-szarvas lábnyomára és ürülékére bukkantak a Fülöp-szigeteki dzsungel mélyén a kutatók. A fajból valószínűleg háromszáznál is kevesebb egyed maradt csak, aminek következtében az egyik legsérülékenyebb emlősnek számít.

A felfedezés bizonyítja, hogy még él egy kis állomány a vadonban annak ellenére, hogy a vadászat és az erdőirtás egyre inkább veszélyezteti fennmaradását. A Negros Interior Biodiversity Expedition természetvédelmi szervezet csapata Craig Turner és James Sawyer vezetésével úgy döntött, hogy felderítik a Fülöp-szigeteki Negros szigeten található nemzeti park belső erdeit - számolt be az expedícióról a BBC hírportál.

A terület fontos biodiverzitás-gócpont, mégis a Föld egyik legsérülékenyebb erdei ökoszisztémája. A nyolcvanezer hektáros parkban már csak 16 500 hektárnyi erdő maradt, amely a trópusi erdők között az egyik legkevésbé feltárt. Az expedíció közvetlen célja új fajok felkutatása és az Alfréd-szarvas (Cervus alfredi) nyomának megtalálása volt, mivel ez a világ legritkább szarvasa.

Háromnapi menetelés után a csapat számos szarvasnyomra bukkant egy folyóparton. Újabb három nap elteltével fiatal pálmafák törzsén megtalálták egy másik csoport táplálkozásának jeleit. A következő napokban két halom ürülékre is bukkantak egy tisztáson. Azért olyan bizonyos, hogy a csapat az Alfréd-szarvas nyomára lelt, mivel csak ez az egy szarvasfaj él a Negros szigeten.

Az Alfréd-szarvas utolsó állományfelmérése 1991-ben történt, és azzal az eredménnyel zárult, hogy a faj előző élőhelyének kilencvenöt százalékáról eltűnt. A szarvas a Fülöp-szigetek Visayan-szigetein őshonos, de míg korábban hét, ma már csak két szigeten él, a Negroson és a Panayon. A Negroson azzonban az 1990-es évek közepe óta senki sem látta.

"Feltételeztük, hogy az Alfréd-szarvas még él a nemzeti parkban, de semmilyen tudományos bizonyíték nem utalt erre az utóbbi évekből - mondta Turner. - A mostani felfedezés bizonyítja, hogy még akad belőle, de azt nem lehet tudni, hogy állománya nő-e". Az expedíció a szarvas nyomain kívül még felfedezett néhány szokatlan növényt, továbbá számos madár- és békafajt, amelyeket továbbvizsgálnak.

Forrás: MTI