sörétes töltényEgy régi vadászmondás szerint a sikeres sörétlövéshez három dolog kell: éles szem, jó fegyver és príma lőszer. Az első kettőre most inkább nem térnék ki, de ami azt a bizonyos muníciót illeti, vidékünkön sokáig hiánycikknek számított. Az idősebb erdőjárók mind a mai napig esküsznek a saját maguk összeszerelte töltényekre. Megszokták ugyanis, hogy a gyári termékben nem lehet megbízni. Nos ezt a megcsontosodott hiedelmet szerették volna megcáfolni a lembergi Miszlivec Termelői és Kereskedelmi Zrt. munkatársai, akik nemrégiben az egyik ugocsai vadásztársasághoz látogattak, hogy bemutassák a vállalat által gyártott Krecset (Kerecsen) márkanevű sörétes-töltényeket. A próba kiválóan sikerült, a Krecset nevéhez méltóan gyors és átütő erejűnek bizonyult, ám amíg az ugocsai és lembergi nimródok a nyulakat és fácánokat vették célba, mi Roman Muljak vállalatigazgatót fogtuk jelképes célkeresztbe, és faggattuk a lőszergyártásról és nem mindennapi vállalkozásáról.

– A lőszergyártásban valójában nincs semmi misztikus – mondta a cégvezető. – Ez nagyfokú odafigyelést és precizitást igénylő tevékenység, amelyet talán a gyógyszerészethez hasonlíthatnék, hiszen a patikusokhoz hasonlóan mi is századgrammnyi pontossággal kell hogy dolgozzunk.

Töltényeinket különben olasz gépsorokon szereljük össze, és csak a legkiválóbb alapanyagokat használjuk. A töltényhüvelyeket Olaszországból importáljuk és Dynamit-Nobel gyutacsokat alkalmazunk, amelyek már nem durranó-higany alapúak, így elsüléskor nem képeznek a fegyvercsövet korrodáló savas égéstermékeket. Lőporunk a Balatonfűzfői Nitrokémiai Egyesület (NIKE) legendás Rexe, melyet a magyar szakemberek még a 30-as években fejlesztettek ki, ám mind a mai napig a világ legjobb puskapora. Csupán az általunk használt sörét ukrán gyártmányú, Kirovográdban készítik.

– Mennyire keresettek a Krecset patronok?

– '96-ban, a Miszlivec első évében, 150 ezer 16-os és 12-es töltényt gyártottunk, ám idén már 700 ezer körül jár a termelési kapacitásunk, ráadásul a 20-as kaliberrel is bővült a palettánk. Ha figyelembe vesszük, hogy a 12-es kaliberű, 32 gramm söréttel töltött lőszerünk nagykereskedelmi ára elég magas – 25 darab 40 hrivnyába kerül –, ez talán nem rossz teljesítmény. A vadászok elfogadták, hogy a jó minőséget meg kell fizetni.

– Említette a kaliberek számozását. Sörétes fegyvernél mit jelent ez a szám?

– A sörétes fegyverek kaliber jelölését az angol fegyverkovácsok dolgozták ki. Attól függően számozzák a fegyver öbnagyságát, hogy hány darab gömb alakú, a csőbe pontosan passzoló lövedéket lehet kiönteni egy font (0,45 kilogramm) ólomból. Ezek szerint a 12-es kaliber azt jelenti, hogy egy tucat golyó készülhet a fegyverhez, a 20-as meg azt, hogy kereken 20 darab. Minél nagyobb tehát a kalibert jelölő szám, annál kisebb a cső belső átmérője.

– Kik vásárolják a termékeiket?

– Nemcsak vadászoknak, hanem skeet és trapp koronglövőknek is gyártunk speciális lőszereket, melyeknek az a sajátosságuk, hogy a vadászlőszerektől jóval gyorsabbak, nagyobb a sebességük, speciális fojtással szereltek és mindössze 24 gramm sörétet tartalmaznak.

– A sportlövészetről mit érdemes tudni?

– A trapp típusú lövészet során a versenyző vállhoz emelt fegyverrel várja a színes korongok kilövését, melyeket egy kilövő-automata vet a magasba. A 60–80 méter távolságban megjelenő két korongot a versenyzőnek egy gyors duplázással – a fegyver két csövének egymás utáni elsütésével – kell leszednie. A skeet lövészet során a versenyzőnek súlyba tett fegyverrel kell várni a 20–30 méterről felröppenő korongokat. A fegyvert csak a korongok kilövését kísérő dudahangra kaphatja vállhoz, majd a trapp lövészethez hasonlóan gyors duplával szedi le a célokat a versenyző. Mindkét versenyszámban 5 különböző lőállásból tüzelnek a versenyzők, ami azt jelenti, hogy szemből közeledő, 45 fokban közeledő, 45 fokban távolodó, keresztbe repülő és elfelé tartó mozgást végeznek a kb. 80 kilométeres sebességgel repülő korongok.

Különben hadd jegyezzem meg, hogy jelenleg a világ legjobb női skeetlövője egy magyar hölgy, Igaly Diána, aki balatonfűzfői üzleti partnerünk töltényeivel aranyérmet nyert az Athéni Nyári Olimpiai Játékok során.

– Végezetül árulja el, hogy milyen a jó sörétes vadászpatron?

– Elsősorban egyenletes teljesítményű, hiszen csak így érhető el, hogy a vadász a futó vagy repülő vad esetében helyesen tudja megválasztani az "elébefogás" mértékét. Ehhez persze az kell, hogy a hozzávalók arányát nagyon pontosan betartsuk. Néhány milligrammal több-kevesebb lőpor, vagy egy tizedmilliméternyi szórás a sörétszemek méretében máris 20–30%-kal ronthatja a teljesítményt. A Miszlivec termékeit ezenkívül ballisztikai vizsgálatnak is alávetjük, ami azt jelenti, hogy speciális lőpadokba szerelt ballisztikai csövekből teszt-patronokat lövünk ki, és közben mérjük a lőszer fejlesztette gáznyomást, valamint a sörétszemek sebességét. Krecset+ termékünk söréttöltete például 380 m/sec kezdősebességet ér el, ami igazán kiváló eredmény, hiszen ezt a nagy sebességet normál fegyverekre szabott, 700 bart meg nem haladó gáznyomással értük el. Ezenkívül igen nagy szerepet játszik a sörét anyaga is. A jó minőségű patronok cink és ólom ötvözetéből készült sörétet tartalmaznak. Az ilyen, úgynevezett "keménysörét" a csőben nem deformálódik, megtartja az ideális gömb alakját, így levegőben jobban összetart a sörétszemek csóvája. A jövő vadászlőszere azonban már valószínűleg acélsöréttel lesz töltve, mivel a vadászat során elpuffogtatott töltények ólomtartalma jelentős környezetszennyező tényező. Az EU országaiban például vízivadra már egyáltalán nem szabad ólomsörétet használni, mert a kacsák-libák hajlamosak a vízfenékről felcsipegetni a sörétszemeket, ami gyakorta mérgezésekhez vezet.

Forrás: Kárpáti Igaz Szó