erdőgazdálkodás fakitermelésSzlovénia, 60 százalékos erdősültségével felismerte az erdők természeti erőforrás értékét, nem csak a fatermelés tekintetében, hanem ökológiai funkcióikban és természeti szépségükben is. A mai természetközeli erdőgazdálkodás az erdő életének természetes körforgását, és az erdők több funkciós jellegét követi. Amikor 2008. januárjában e kis ország átveszi az Európai Unió elnökségét, az erdőgazdálkodás jobbításában szerzett tapasztalatait is igyekszik felhasználni az egész régióban, valamint a biológiai sokféleségről kötött egyezmény erdőkre vonatkozó munkaprogramján keresztül, világviszonylatban is. Szlovénia aláírta a ’Visszaszámlálás 2010  Nyilatkozatot’, amelynek szándéka a biodiverzitás-vesztés ütemének megfékezése Európában, 2010-ig (EU Csúcstalálkozó Gothenburg 2001).
Biodiverzitás Szlovéniában
Az ország több mint 40 százaléka karszt vidék. Páfrányainak és magasabb rendű növényeinek közel 10 százaléka, gerinces állatainak 56 százaléka veszélyeztetett. Ebbe a kategóriába tartozik a szlovén édesvizekben élő 81 halfaj 64 százaléka is. A leginkább veszélyben lévő élőhely-típus a vizes élőhelyek általában, a part menti és tengeri élőhelyek, álló és folyóvizek, a földalatti élőhelyek, valamint a száraz és nedves legelők.
Legalább kilenc olyan őshonos háziállat tenyészet van Szlovéniában, amely a veszélyeztetett állomány státust kapta. Az in-situ természetvédelem és megőrzés, a terület átengedése a természeti folyamatoknak, kis helyekre korlátozódik Szlovéniában. A legtöbb faj megőrzése leginkább a fenntartható földhasználattal, így az alacsony intenzitású gazdálkodással érhető el sikeresen, amire példaként szolgál a Kozjansko Park. 
A mezőgazdálkodás mellett az erdőgazdálkodás a fajok változatosságát befolyásoló, és egyben óriási gazdasági jelentőségű földhasználati tevékenység.
Védett területek
Szlovénia (2006. októberi adatok alapján) 47 nemzeti, regionális és tájvédelmi parkot, valamint természeti rezervátumot és természeti műemlékhelyet létesített. Ez az ország teljes területének 11,41 százalékát teszi ki.
A szlovén erdők nagysága 1.213.424 ha. Az egyéb fás terület nagysága 44 ezer hektár. Ez együtt az ország felszínének az 59,8 százalékát jelenti.
2004-ben Szlovénia területének 35,5 százalékát ajánlották fel a Natura 2000 ökológia hálózat részeként. E javaslat alapján további 5 százalék átadására kell, hogy sor kerüljön 2008-ig, és további 10 százalékra 2014-ig. A Natura 2000 hálózatba a vizes és tengeri életközösségek bevonását a Strunjanske Soline Tájvédelmi Park létesítése, valamint számos tengeri és a szárazföld belsejében lévő vízi ökoszisztéma bevonása jelenti.

forrás: Forestpress