falopás, illegális fakitermelés országszerteFeljelentések tucatjait kell kivizsgálni csak Északkelet-Magyarországon. December 27-én lezárták a nyomozást a sajóládi 190 hektáros erdőben történt falopás ügyében, de mindemellett feljelentések tucatjait kell kivizsgálni Északkelet-Magyarországon - tájékoztatta lapunkat Dobi Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs irodájának munkatársa. Ugyan pontosan nyomon lehet követni, hogy mennyi fát loptak el, s mennyit termeltetett ki a sajóládi 190 hektáros erdőből a területet fenntartó Északerdő Zrt, ám mivel tettenérés nem történt, ráadásul hosszú évek folyamatát kellene felgöngyölíteni, így december végén lezárták a nyomozást. Persze kiderült: a további feljelentések ügyében folynak a vizsgálatok, ezek viszont nem köthetők Sajóládhoz. Az erdészeti szakemberek szerint a falopás Borsod megyében iparággá fejlődött, a rendőrség pedig jó néhány esetben nyomozott sikerrel.
Cserép János, az Északerdő Zrt. vezérigazgatója emlékeztetett: a sajóládi fairtás története a rendszerváltásig nyúlik vissza, s 18 év távlatában már nem lehet felkutatni a tetteseket. A társaság ugyanakkor most is őrző-védő cégekkel vigyáztatja az erdőket a kerületvezető erdészek és rendőrök irányításával. Felhívta a figyelmet: éves szintén mégis sok tíz milliós, ha nem száz milliós károkat okoznak a fatolvajok. A vezérigazgató megmutatta, hogy a sajóládi erdőben például minden fát pótoltak csemetével az elmúlt másfél évtizedben, noha tudni kell, a tölgy rendkívül lassan nő, a vágásérettséget körülbelül 120-140 éves korára éri el.
Egyelőre a fatolvajok zöme megússza a felelősségre vonást - mondja az Északerdő Zrt. vezetője. Nem csupán az államiakban, hanem a magánerdőkben is garázdálkodnak. Senki nem képes kellőképpen védekezni, mivel jól szervezett figyelők pásztázzák a terepet, s nézik a rendőrök, természetvédelmi őrök, erdőtulajdonosok, illetve a megbízott őrző-védő cégek alkalmazottainak mozgását.

Forrás: Magyar Nemzet