sasokat mérgeztek megA Magyar Madártani Egyesület (MME) és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) munkatársai egy hét leforgása alatt két látszólag független esetet derítettek fel, amelyek során 2 réti- és 3 parlagi sas esett mérgezés áldozatául a Jászságban. Az elmúlt két évben így már 44-re emelkedett a megmérgezett fokozottan védett sasok száma, legalábbis az, amelyről országszerte tudomást szereztek a természetvédelmi szakemberek. Ez több mint duplája az ezt megelőző 10 évben ismert összes hasonló esetnek, és ha a mérgezések folytatódnak kritikus állapotba sodorhatják a világviszonylatban is rendkívül jelentős hazai parlagi sas- és rétisas-állományt.

2007. december 28-án Jásztelek határában nagy valószínűséggel egy lelőtt kutyába helyeztek mérget ismeretlen tettesek, amelyből két rétisas táplálkozott és el is pusztult. Január 3-án pedig innen mintegy 15 kilométerre, Jászárokszállás határában került elő mintegy 20 fácán teteme, amelyeket fogyasztó három parlagi sasból kettő, illetve további három egerészölyv elpusztult. A harmadik még életben levő parlagi sast a Fővárosi Állat- és Növénykert állatorvosai kezelik.

A korábbi ügyekhez hasonlóan a mostani két esetben is nyomozást indított a Jászberényi Rendőrkapitányság, és ha bebizonyosodik a szándékos bűncselekmény ténye, akkor az elkövetők akár 5 évig terjedő börtönbüntetésre és több milliós pénzbírságra is számíthatnak.

1998 óta összesen 72 fokozottan védett és 625 védett madár esett bizonyítottan mérgezés áldozatául hazánkban, amelyek természetvédelmi értéke meghaladja a 77 millió forintot. Különösen kritikussá vált a helyzet az elmúlt két évben, amióta minden korábbinál nagyobb mértékű pusztítást jelentettek országszerte a természetvédelmi szakemberek. 2006 áprilisa óta 23 parlagi-, 16 réti-, egy szirti sas, valamint egy vándor- és egy kerecsensólyom is mérgezéses tünetekkel került kézre, amely madarak természetvédelmi értéke 41 millió forint. Legkritikusabban a parlagi sast érintették a mérgezések, hiszen a megtalált 23 példány a tavalyi egész európai uniós szaporulat mintegy ötödét teszi ki.

A felderített mérgezéseket minden esetben bizonyítottan illegálisan használt növényvédő szerek okozták, amelyeket legtöbbször szándékosan raktak csaliként kihelyezett állattetemekbe a különböző szőrmés és tollas ragadozók irtására. Sajnos biztosan kijelenthetjük, hogy a felderített esetek csak kis részét képezik a valódi pusztításnak, így a közelmúltban elharapózott mérgezési hullám az elmúlt évtized egyik legsúlyosabb természetvédelmi károkozásának számít Magyarországon.

A sasokról

Mind a parlagi-, mind a réti sas fokozottan védett faj, egyetlen példány természetvédelmi értéke egymillió forint. Rétisasból 150, míg parlagi sasból mindössze 83 pár költ Magyarországon, azonban ez utóbbi fajból így is nálunk található az Európai Unió állományának 60%-a. A sasfajok magyarországi védelmét 1980 óta az MME koordinálja, együttműködve a nemzeti park igazgatóságokkal és számos önkéntessel.

Forrás: MNE