betiltja japán a bálnák vadászatátA szigetország végre meghajlott a nemzetközi nyomás hatására, és leállítja a bálnavadászatot – legalábbis az elkövetkező egy-két évre. A törpe- és barázdásbálnák vadászata azonban továbbra sem tiltott.

Japán a nemzetközi nyomásnak engedve megtiltja a hosszúszárnyú bálnák vadászatát. A kormányzat a Nemzetközi Bálnavadászati Egyesülettel (IWC) folyó tárgyalásokkal indokolja döntését. A törpe és a közönséges barázdás bálnák vadászata azonban továbbra is folytatódhat.

Az elmúlt évszázad alatt a kihalással veszélyeztetett hosszúszárnyú bálnák vadászatát 1963-ban a Csendes-óceánon, majd 1966-ban világszerte megtiltották. Ezalatt a populáció 30-40.000 körülire emelkedett. Az állatfajvédő World Conservation Union azonban továbbra is a veszélyeztetett állatok közé sorolja a bálnákat. A bálnavadászatot határozottan ellenző Ausztrália üdvözli Japán döntését.
- Nem létezik jogszabály egyetlen bálnafaj vadászatáról sem – közölte Stephen Smith külügyminiszter. Karli Thomas, Greenpeace- kutatásvezető is pozitív hírekről nyilatkozhatott, de az összes bálnafajra kiterjedő vadászati tilalmat is sürgeti.

1986 óta létezik a gazdasági bálnavadászatról szóló moratórium Japánra vonatkozóan. A szigetország azonban korlátozott számban és csak kutatási célból elejthet állatokat. Kritikusok viszont azzal vádolják a tokiói kormányt, hogy ezt megszegve, kereskedelmi érdekekből is vadászik. Ugyanis az állatok húsa, ami a japánoknál ételkülönlegességnek számít, eladásra kerül. A vadászat lemondásától függetlenül Japán továbbra is ragaszkodik az engedélyezett 935 törpe és 50 barázdásbálna elejtéséhez.

Forrás: Nana