csimpánzok földet esznekTudósok Ugandában megfigyelték, hogy a csimpánzok maréknyi levelekkel elég sok földet is elfogyasztanak. A kutatók szerint valószínűleg így fokozzák a növények maláriaellenes tulajdonságait. Sok állatról, köztük az emberről is ismert, hogy szándékosan földet eszik, ezt hívják geofágiának. Noha valószínűleg az állatok és az emberek sincsenek tudatában, ennek fő oka feltehetőleg a talajevés egészségügyi előnyeiben keresendő. A talaj ritka, például vastartalmú ásványi anyagokat tartalmaz, és megállíthatja a hasmenést, magába szívja a mérgeket s megkönnyíti az emésztést. Éhínség idején a földevés enyhíti az éhezés okozta kínokat.

A mostani megfigyelések arra utalnak, hogy a talaj fokozhatja az élelem gyógyhatásait is. Sabrina Krief, a párizsi Természettudományi Nemzeti Múzeum állatorvosa észrevette, hogy a Kibale Nemzeti Park csimpánzai gyakran esznek földet röviddel az előtt vagy az után, hogy magukhoz veszik a Trichilia rubescens növény leveleit. Erről a növényről a közelmúltban derült ki, hogy maláriaellenes vegyületeket tartalmaz, így a kutatók feltételezik, hogy a csimpánzok öngyógyításra használják.

A kutatócsoport 14 talajmintát, valamint T. rubescens leveleket gyűjtött onnan, ahonnan a csimpánzok is fogyasztottak. Azután a rágást és az emésztést szimulálva sav hozzáadása és hőkezelés kíséretében mozsárban összezúzták az anyagokat.

Ezután megvizsgálták a talaj, a levelek és a talaj–levél kombináció hatását a maláriát okozó élősködő, a Plasmodium falciparum egy gyógyszerrezisztens törzsére. Kizárólag a talaj–levél keveréknek volt jelentős maláriaellenes hatása.

A csoport nagyteljesítményű folyadékkromatográffal is megvizsgálta a mintákat. Kiderült, hogy a levelek összekeverése agyaggal csökkenti a levélben lévő biológiailag hozzáférhető vegyületek mennyiségét, valószínűleg azért, mert hozzákötődtek a talajrészecskékhez.

Krief ebből arra következtetett, hogy a maláriaellenes vegyületek kevésbé kötődnek az agyaghoz, mint a levél más kémiai anyagai, ezért koncentráltabbá válnak a talaj–levél keverékben – a feltételezés azonban további megerősítésre vár.

Forrás: NGO