engedély nélküli fakitermelés tarvágásLenti Városi Bíróságon Ny. J. és hat társa ellen környezetkárosítás bűntette és más bűncselekmények miatt büntetőügy van folyamatban Kozmadombja és Pusztamagyaród térségében nagy területre kiterjedően végzett engedély nélküli fakitermelések következtében – tudta meg a ForestPress. Amint arról korábban beszámoltunk, augusztusban hét gyanúsítottal szemben fejezték be környezetkárosítás miatt vádemelési javaslattal a nyomozást a lenti rendőrök – a zömében alföldi férfiak több 10 millió forint értékű fát termeltek ki Kozmadombja, Gosztola, Pördefölde és Pusztamagyaród térségében.
Egyre durvább méreteket ölt az országban és Zalában is a magánerdőkben folyó engedély nélküli fakitermelés. Nagy értékű lopásokról van szó, a módszerek azonban kifinomultak, nehezen tetten érhetők.
Ami újabban az erdőkben történik, az már nem úgynevezett megélhetési lopás, azaz nem egy-két szegény ember csen téli tüzelőt az erdőből. Üzletszerűen, szervezetten, ügyvédi közreműködéssel folyik a magánerdőkben a természet és a társadalom megkárosítása. A módszer az Alföldről indult el, Zalában 2004 vége óta tapasztalható ez a gyakorlat. Jogilag tulajdonképpen nem lopásról van szó, mert a háttérben álló dörzsölt üzletemberek egy nincstelen hajléktalant bíznak meg, aki strómanként a magántulajdonú erdőkből szabályosan megvásárol egy-egy területet. Jó piaci árat, sokszor még többet is fizet érte az orgazdák által pénzelve. Miután megtörtént az adásvétel szabályos földhivatali bejegyzése, a vagyontalan magánszemély megbízásából egy hétvégén tarvágással gyorsan kitermelik az erdőt. A módszer szinte minden esetben azonos. A tarvágás után megjelennek a fa további feldolgozását végző fűrészesek, akik már nyíltan végzik a munkát. A feldolgozás ugyanis már nem számít engedélyköteles fakitermelésnek. És ők már nem is a tulajdonos megbízásából dolgoznak, hanem a fát időközben megvásároló, fakereskedelemmel foglalkozó kft. küldi őket. A tarvágás és a fa eladása között gyakran csak egy-két óra telik el. Az így ledöntött fát a hatóság le sem foglalhatja, mert már más tulajdonát képezi.
Zala megyében ezzel a módszerrel 2004 óta 23 hektár erdőt termeltek ki, s körülbelül 6 ezer köbméter fát szállítottak el, gyakran külföldre.
Az eddigi esetek Esztergályhorváti, Pördefölde, Pusztamagyaród, Letenye, Felsőszenterzsébet környéki magántulajdonú erdőkben történtek. Az erdőkre jó pénzt ígérő – valójában vagyontalan – vásárlók elsősorban Soltvadkert térségéből érkeztek.

Forrás: Forestpress