erdészeti megállapodásKözös fellépés a globális kihívásokkal szemben. Gráf József és Josef Pröll erdészetért felelős miniszterek Brüsszelben aláírták a magyar-osztrák erdészeti együttműködésről szóló megállapodást. A megállapodás elsődleges célja közösen felkészíteni országuk erdőgazdálkodását olyan globális kihívások ellen, mint a klímaváltozás. A klímaváltozást a Föld országai az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének hatálya alatt 1992 óta próbálják hivatalos keretek között kezelni. A gazdagabb országok, így Ausztria és Magyarország is 1997-ben konkrét, számon kérhető vállalásokat is tettek a klímaváltozás mérséklésére. E vállalásokat az úgynevezett Kiotói Jegyzőkönyvben fogalmazták meg, mely 2005-ben lépett hatályba. A Jegyzőkönyv célja csökkenteni a klímaváltozás előidézéséért felelős üvegházhatású gázok, köztük a széndioxid felhalmozódását a légkörben.
A nagymennyiségű zöld biomassza fotószintetizáló képességének, valamint különleges összetett szerkezetének köszönhetően az erdők a légkörből széndioxidot kötnek meg és raktároznak faanyag formában. Ebből adódóan a Kiotói Jegyzőkönyvben tett kibocsátás-csökkentési vállalások teljesítéséhez az erdők jelentősen hozzájárulnak. Ez a hozzájárulás fokozható olyan eszközökkel, mint a tartamos, fenntartható erdőgazdálkodás támogatása vagy a fa, mint nyersanyag felhasználásának serkentése.
A klímaváltozás elleni magyar-osztrák közös erdészeti fellépés a Kiotói Jegyzőkönyvben vállaltakon túlmutató, példaértékű tudományos-technikai együttműködés.

Forrás: Forestpress