jobban van pár sasA januári tragikus sasmérgezés-sorozat után négy madár maradt életben, ebből csütörtökön hármat engedtek szabadon a szakemberek. Idén húsz nap alatt négy, látszólag egymástól független bűncselekmény során összesen 11 mérgezett ragadozó madarat - öt parlagi- és hat rétisast – találtak, amelyek közül hét még életben volt, amikor az MME és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei rájuk találtak. A sürgős állatorvosi beavatkozás ellenére három madár helyzete már menthetetlen volt, négy túlélőt (3 parlagi- és 1 rétisast) a Fővárosi Állat-és Növénykertben gondoztak, ebből csütörtökön hármat szabadon engedtek.
a megmenekült sasokat szabadon engedtékAz elengedésre a Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzetben került sor, amely megfelelő és biztonságos élőhelyet nyújt az itt telelő sasok számára, hiszen innen még nem jeleztek mérgezett ragadozómadarakat, és a másik jelentős veszélyforrásnak számító elektromos oszlopok nagy részére is már madárvédelmi szigetelők kerültek.

Az elengedett három sas jó állapotban van, az elengedés után a terület felett pásztáztak, majd irányt találva elindultak területeik felé. A vissza illeszkedés folyamata több esélyes, bízunk benne, hogy szerencsével járnak!

Bagyura János, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ragadozómadár-védelmi programvezetője azt nyilatkozta, hogy "Ha a védett és természetvédelmi őreink által őrzött területeken ennyi mérgezett ragadozómadarat találunk, mi lehet akkor a nem védett élőhelyeken!"

Ennek az aggodalomnak megvan az alapja, mert csütörtök reggel egy újabb mérgezett rétisast találtak a természetvédelmi őrök a Hortobágyi Nemzeti Park egyik kiemelten védett területén, amely része az Európai Unió ökológiai hálózatának (Natura 2000) és a Világörökség Egyezménynek is.

Az elmúlt két évben egyre jobban elharapódzó mérgezési hullámnak már 45 fokozottan védett sas esett áldozatul. 1998 óta összesen 72 fokozottan védett és 625 védett madár esett bizonyítottan mérgezés áldozatául hazánkban, amelyek természetvédelmi értéke meghaladja a 77 millió forintot. Különösen kritikussá vált a helyzet az elmúlt két évben, amióta minden korábbinál nagyobb mértékű pusztítást jelentettek országszerte a természetvédelmi szakemberek. 2006 áprilisa óta 23 parlagi-, 16 réti-, egy szirti sas, valamint egy vándor- és egy kerecsensólyom is mérgezéses tünetekkel került kézre, amely madarak természetvédelmi értéke 41 millió forint. Legkritikusabban a parlagi sast érintették a mérgezések, hiszen a megtalált 23 példány a tavalyi egész európai uniós szaporulat mintegy ötödét teszi ki!

mérgezett sasok szabadon engedése

Fotó: Bagosi Zoltán

A felderített mérgezéseket minden esetben bizonyítottan illegálisan használt növényvédő szerek okozták, amelyeket legtöbbször szándékosan tettek csaliként kihelyezett állattetemekbe a különböző szőrmés és tollas ragadozók irtására. Sajnos a felderített esetek csak kis részét képezik a valódi pusztításnak, így a közelmúltban elharapózott mérgezési hullám az elmúlt évtized egyik legsúlyosabb természetvédelmi károkozásának számít Magyarországon.

Forrás: MME