nyírfajd program nemzetközi visszhangNyíregyháza – A hazai sajtó után a nemzetközi média is felfigyelt a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt.-nél folyó nyírfajd visszatelepítési programra. Az Amerikai Egyesült Államokban megjelenő Safari Magazine vezető szerkesztője, Jay Ann Cox november elején látogatott Magyarországra, hogy megismerkedjen a 2005-ben elindított kísérlettel.

A világ számos országába eljutó, közismert lap legújabb – most megjelent – számában szentel egy teljes oldalt a témának. Fotókkal illusztrálva mutatják be a programot, megemlítve, hogy a Safari Club International szakmai és anyagi segítséget nyújt hozzá.
Jelenleg a Gúthi-, a Halápi- és a Hajdúhadházi Erdészetek területén, négy helyen, speciális volierekben vannak a madarak: összesen 40 kakast és 42 tyúkot gondoznak az erdészek. Az érdeklődés folyamatos, a program pedig idén is tovább bővül. A Bockereki és a Baktalórántházi vadásztársaság biztosan csatlakozik a kezdeményezéshez, a második félévben pedig újabb nyírfajdokat hozunk Németországból – mondta Kaknics Lajos, a NYÍRERDŐ Zrt. vezérigazgatója.   V.I.

A Nemzetközi Szafari Klub Közép-Magyarországi Egyesülete támogatja a nyírfajd-visszatelepítést

Északkelet-Magyarországon, a román- és ukrán határ közelében egy csodálatos erdőterület található a kis falvak és gondosan megművelt földek között. Az éghajlat kellemes, a vizek tiszták, a vadvilág gazdag – kivéve egy fajt. A régi időkben ezek az erdők adtak otthont a nyírfajdnak (Tetrao tetrix), mely itt hallatta különös párkereső hangját és gyakorta feltűnt a dürgés idején. Több ezer madarat tartottak számon, egészen az 1887-88-as kegyetlen télig, amikor számuk drámaian lecsökkent. Sajnos a zsákmányolás, az élőhely hiánya és az örökös háborgatás egyre több helyről szorította ki a madarakat Európából, különösen Magyarországról. A nyírfajd jellegzetessége a kakas feltűnő megjelenése a dürgés idején, és jól kivehető hangos, trillázó hívóhangja. A fekete tollazat és a vörös szakáll a hófehér foltokkal párosulva különösen figyelemre méltó. Bár az IUCN előírásai szerint nem számít veszélyeztetett vagy fenyegetett fajnak, ezek a madarak mégis fontosak a magyar vadászoknak, mind a hagyományos magyar vadvilág, mind a biodiverzitás megőrzése érdekében.
A Nemzetközi Szafari Klub Közép-Magyarországi Egyesülete együttműködik az állami tulajdonú Nyírerdő Zrt-vel, hogy egy program keretében visszatelepítsék a Nyírség erdeibe ezt a csodálatos madarat. Az egyesület közel 15 000 dollár értékű támogatásával a vadászati szakemberek a Debreceni Egyetem és a Hortobágyi Nemzeti Park szakembereivel közösen speciális élőhelyeket, ún. voliereket alakítottak ki a madarak számára. 2005-ben négy kakassal és négy tyúkkal indult a projekt, melyekhez 2006-ban további 4-4 példány csatlakozott. Ma már 5 kakas, tíz tyúk és 9 csibe él a volierekben, és hamarosan további 70 madár érkezik. A madarakat négy év múlva kezdik szabadon engedni, nagy körültekintéssel kiválasztott és alaposan megfigyelt, védett területeken. Az SCI Közép-Magyarországi Egyesületének elnöke, Cseterki Imre elmondta: „A célunk a jövőben nem nyírfajd hazai vadászata, hanem, hogy helyreállítsuk az eredeti magyar élővilágot…. Szeretnénk, hogy a gyerekeink és az unokáink a szabad természetben csodálhassák meg ezt az állatfajt és élvezhessék különleges viselkedésének látványát.”
A pénzügyi hozzájáruláson kívül az immár 110 tagú Magyarországi Egyesület (melyet 2005-ben 25 taggal alapítottak) ígéretet tett, hogy a program kiterjesztéséhez szakmai hozzáértésével és segítségével is hozzájárul. Összességében a cél, hogy minél több magyar vadászt bevonjanak a visszahonosítási programba. A program kiterjesztése jelenleg is folyik, a Gúthi Erdészet után Halápon és Hajdúhadházon további voliereket hoznak létre.  

Forrás: Forestpress