vadásztársaság eltűnt a vagyonFél éve nyomoz a rendőrség a Szandahegyi Vadász- és Természetvédő Egyesület ügyében. A feljelentők a szervezet elnökét, Bognár Pétert sikkasztással és hűtlen kezeléssel vádolták meg. A nyomozás a vadászok szerint nehézkesen halad, s azt vélelmezik, hogy ebben közrejátszhat a társaság vezetőinek a hatalomhoz fűződő kiváló viszonya. Az ügyészség szerint azonban erről szó sincs, minden törvényesen halad. A vadásztársaság kasszájából milliók tűntek el, s a hiányt fiktív számlákkal igyekeznek fedezni, az elnök megpróbálja megfenyegetni a tagokat, feketén vadásztat, a tagok pénzét saját céljaira használja, hiány van az egyesület számláján – ezekkel a vádakkal júliusban hét feljelentés érkezett Bognár Péter vadásztársasági elnök és más, ismeretlen tettesek ellen sikkasztás, hűtlen kezelés bűncselekménye ügyében a Nógrád Megyei Főügyészségre. Az elnöknek emellett adó-, pénzügyi és munkaügyi jogszabályok folyamatos megsértését is felrótták a feljelentők. Ez utóbbi kapcsán azzal vádolták, hogy négy hónapon keresztül feketén dolgoztatta alkalmazott vadászait. A feljelentők nem írták alá beadványukat, mert tartottak az elnök és a gazdasági vezető, Marton Tibor retorziójától.

A Magyar Hírlap úgy tudja: az egyesület 27 tagja fejenként 370 ezer forintot fizetett be azért, hogy a nógrádi területen vadászhasson. Az induláskor tehát csaknem tízmilliós közös vagyonuk volt. A lapunkhoz eljuttatott dokumentumok alapján a szervezetnek volt olyan időszaka, amikor Marton Tibor bevallása alapján mindössze 5500 forint volt a bankszámláján.

A nyomozással elégedetlen vadászok a fiktív számlák felhasználásának gyanújával Szikora János APEH-elnöknek is levelet írtak. A vadászok úgy tudják, az adóhatóság még nem intézkedett az ügyben.

A nyomozási ügymenet késlekedését mind az országos rendőrfőkapitánynál, Bencze Józsefnél, mind Kovács Tamás főügyésznél bepanaszolták, mondván, a Nógrád Megyei Főügyészség nyomozói érintettségük miatt alkalmatlanok az ügy felderítésére. Az egyik dokumentumban ezt azzal indokolják, hogy két, a törvénykezésben, annak felderítésében és az igazságszolgáltatásban dolgozó magas beosztású tisztviselő bűnpártolás cselekményét követhette el.

A Magyar Hírlapnak később nevük elhallgatását kérő vadászok azt mondták, hogy azért áll az ügy, mert az egyesület vezetőinek, Bognár Péternek és Marton Tibornak rendkívül jó kormányzati és rendőrségi felső vezetői kapcsolataik vannak. Szerintük a politika áll az ügy eltussolása mögött. Állítják: az elmúlt időszakban államtitkárok, miniszteri biztosok vadásztak az egyesület területén.

Hogy ez hátráltatná a nyomozást, azt Bóna Gyula, a Nógrád Megyei Főügyészség szóvivője határozottan cáfolta, szerinte minden a normális ügymenetben halad. "Egyelőre nincs gyanúsított az ügyben" – jelentette ki. Hozzátette: "tizennégy-tizenöt tanút hallgatott ki a rendőrség, köztük Marton Tibor gazdasági vezetőt is. Ő nem tudott konkrét pénzügyi adatokat mondani, mert a cég papírjait a hatóságok lefoglalták" – mondta Bóna Gyula. Hozzátette: a nyomozás elrendelése óta a rendőrség megkereste az igazgatásrendészeti osztályokat a fegyvertartások ellenőrzésére, házkutatást folytatott Bognár Péternél, felkereste az egyesülettel kapcsolatban lévő bankokat és az adóhatóságot. A nyomozás jelenlegi állásáról azt is elmondta, hogy a vizsgálat határidejét március 16-ig meghosszabbították, mert az összes beszerzett iratot és vallomást átadták az igazságügyi könyvszakértőnek, akinek február 29-ig kell előterjeszteni a szakvéleményét.

Bóna Gyula az esetleges ügyészségi bűnpártolást is visszautasította. Mint mondta, a vizsgáló ügyészeik nem vadásznak, ezért nem is érti a bűnpártolást emlegető vádakat. Hozzátette: a Legfőbb Ügyészség elutasította az elfogultságra vonatkozó állampolgári beadványt is.

Bognár Péter lapunknak azt mondta, hogy meg kell várni a nyomozás végét. "Ha a vizsgálat engem, a társaságot vagy az egyesület egyik képviselőjét elmarasztalja, levonjuk a következtetést." A feljelentőkről szólva annyit mondott: "Úgy tűnik, a jogot felhasználva akarnak visszakerülni az egyesületbe, vagy el akarják lehetetleníteni az egyesületet és engem is."

Az egyesület gazdasági vezetőjét, Marton Tibort nem tudtuk elérni.

Forrás: Magyar Hírlap