vidékfejlesztési támogatásAz Új Magyarország vidékfejlesztési programban a termelők és az erdőgazdálkodók rendelkezésére álló támogatások elnyeréséhez az Új Magyarország fejlesztési tervtől eltérően nincsenek pályázatok, a program megvalósítását végző irányító hatóság támogatási jogcímeket nyit meg.

Ezekre támogatási kérelmeket adhatnak be a gazdálkodók és a mezőgazdasági vállalkozások, amelyeket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalban (MVH) bírálnak el, egy pontrendszer alapján rangsorolva a kérelmeket, és később ezt a rangsort hagyja jóvá az ÚMVP irányító hatósága.
Négy fő támogatási tengelyt határoztak meg a programban: az egyik a mezőgazdaság, élelmiszerfeldolgozás és erdészet versenyképességének javítása, a másik a környezet és a vidék állapotának javítása, a harmadik a vidéken élők életminőségének javítása, a negyedik pedig a LEADER programot foglalja magában. A tervek szerint közel hatvan támogatási jogcímet nyit meg a hét év alatt az agrártárca. A négy fő támogatási csoporton belüli intézkedésekhez és alintézkedésekhez kötődően már 2007-ben is számos támogatási jogcímet meghirdettek, a napokban zajlik például a fiatalgazdálkodók induló támogatására beérkezett kérelmek feldolgozása. Ezt a jogcímet az idén is megnyitják majd, ahogyan az állattartó telepek korszerűsítését, a szántóföldi növénytermesztéshez kapcsolódó gépbeszerzéseket támogatót is. Az első tengelyre egyébként a hét évre rendelkezésre álló források 48 százalékát fordíthatja az ország. Az idén egyébként az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) mintegy 537 millió euróra számíthat a magyar mezőgazdaság, ehhez pedig még támogatási tengelyenként eltérő nagyságú nemzeti hozzájárulást is hozzá kell számítani.
Az idén kiemelt figyelmet kap a kertészet korszerűsítése és fejlesztése, két felhívást is közzétesz az FVM áprilisban. Az egyik keretében üveges fólia, valamint gombatermelő és gombakomposztáló házak létesítését támogatja majd, míg a másik keretében kertészeti gépek, berendezések beszerzéséhez lehet támogatást igényelni. Új konstrukció lesz a magszárítók korszerűsítésére, a hatályos környezetvédelmi előírásoknak megfelelővé alakítására igényelhető támogatás. Ez mintegy 6-800 szárítót érinthet. Ugyancsak az idén várható egy az öntözést, meliorációt és vízgazdálkodást segítő, illetve a mezőgazdasági utak, fejlesztésével kapcsolatos felhívás is.

Az idén elindul a termelők informatikai eszközbeszerzéseit támogató gazdanet és egy szakképzési program is. A következő években ugyanis több olyan támogatás is lesz, amelynek az elnyeréséhez kötelező tanfolyamokat, szemináriumokat kell elvégezni. Az idén várható többek között egy élelmiszeripari fejlesztéseket, minőségbiztosítást dotáló, valamint falufelújítást, vidéki örökségmegőrzést, a tanyabuszhálózatot támogató program is. A kis- és középvállalkozások fejlesztését segítő támogatások is beindulnak.

Forrás: Napi Gazdaság