erdőtelepítésTámogatás nélkül nehéz manapság erdőgazdálkodást folytatni, ráadásul hosszú évek után válik kifizetődővé. Nehezíti a gazdálkodók helyzetét, hogy az erdőtelepítési pályázatok feltételei szigorodtak. Az elmúlt évben mintegy 7 ezer hektár erdőt telepítettek a gazdálkodók Magyarországon. Az országos átlagtól Zala jócskán eltér, ugyanis a megyében tavaly mindössze 50 hektárnyival gazdagodott az erdőterület, telepítések által. Igaz viszont, hogy Zala a maga 30 százalék feletti erdősültségi értékével dobogós helyen áll a megyék közötti rangsorban. Zala jó termőhelyi adottságokkal rendelkezik, ami főként tölgyesek létrehozását teszi lehetővé. Ám ehhez sok pénz kell elsősorban.
- Manapság támogatási összeg nélkül nagyon nehéz erdőt telepíteni - fogalmazott Takács Imre, az Állami Erdészeti Szolgálat Zalaegerszegi Igazgatósága pályázatkezelési és támogatási osztályvezetője. - A faállományra bizony sok-sok évig költeni kell, bár ez is változó: egy akácos már 15 éves korában bevételt hozhat, míg a tölgyes még 40 éves korában is pénzt igényelhet.
Mint az osztályvezető megjegyezte, tavaly változtak az erdőtelepítési pályázati feltételek, kedvezőtlenül érintve az erdőgazdálkodókat. A támogatási összegek a korábbihoz képest csökkentek, miközben a gazdálkodás költségei jócskán megemelkedtek. Például idén egy hektár tíz fok alatti lejtésű terület tölgyesítése után már csak maximum 2700 eurót kaphat a pályázó. A jövedelempótló támogatási időszak is redukálódott: tölgy és bükk esetében 15 évre, akác és fenyő esetében pedig öt évre. Nagy visszhangot váltott ki a gazdálkodók között azon új szabályozás, mely szerint csak az kap jövedelempótló támogatást, aki az előző évben szántóföldi művelést folytatott az érintett földterületen.
Takács Imre elmondta: erdőtelepítési támogatásra 2008. május 1-től június 30-ig lehet pályázni, de már most el kell kezdeni a felkészülést, hiszen a tervdokumentáció elkészítése és jóváhagyása heteket, olykor hónapokat is igénybe vesz. (A 2004. május 31. előtt támogatással létesített erdőtelepítésekre idén február 28-ig lehet támogatási igényt benyújtani.)
Az Első Zalai Erdőbirtokossági Társulás mintegy 1200 hektárnyi erdőterületen gazdálkodik a megyében. Az elmúlt években 10-12 hektár erdőtelepítéssel bővítették erdőterületeiket. Ezt a számot bővíteni szeretnék: mérsékelt ütemű telepítésben gondolkoznak - éves szinten 20 hektárnyi erdővel gazdagítanák a megyét, Kustánszeg, Becsvölgye és Csonkahegyhát körzetében.
- Nehézséget okoz, hogy - mivel gyakran változnak a pályázatot érintő szabályok - nem tudunk előre felkészülni. Előfordult már, hogy a változások miatt nem tudtuk benyújtani az erdőtelepítési pályázatot, mert megváltozott a feltételrendszer - osztotta meg nézetét Sümegi Kálmán, a társulás szakirányítója. - Ráadásul a rendelet különbséget tesz természetes és jogi személy között, s ez abban nyilvánul meg, hogy a természetes személy erdőgazdálkodó magasabb támogatást kap.
Sümegi Kálmán szerint a támogatási összeg nagyjából fedezi a költségeket. Jelenleg egy hektár tölgyes telepítésekor mintegy 400 ezer forintra lehet pályázni, ehhez jöhet hozzá az ápolási- és kiegészítő- és jövedelempótló támogatás, - igaz, hektáronként 8000 facsemetét kellett elültetni és éveken át gondozni.
- Igen, az erdő hosszú távon hoz hasznot - 40-50 év múlva válik önfinanszírozóvá, ráadásul kisebb a haszontermelő képessége mint a szántóföldnek. Pedig szükségünk van az erdőre. Sajnos Magyarországon nem ismerik el az erdő jóléti szerepét: oxigént termel, szépíti a környezetet. Az lenne a jó, ha a szabályozók arra ösztönöznék a tulajdonosokat, hogy a gyenge minőségű, mezőgazdasági szempontból értéktelen területeket erdővel telepítsék be.
A zalai gazdálkodók jelentős feladata a letermelt erdők felújítása. Mint Takács Imre megjegyezte, az elmúlt évben megközelítőleg 200-an kaptak támogatási pénzt erdőfelújításra és -tisztításra összesen 80 millió forint értékben. Bár a felújítási pályázatok elszámolásának leadási határideje 2008. február 15, az eddig beérkezett anyagból már sejteni lehet, hogy a gazdálkodók nagyjából végrehajtották a tervezett munkákat. Az el nem végzett munkákra kifizetett előleget vissza kell fizetni, ez várhatóan 2-3 millió forint lesz. Telepítések által tavaly mindössze 50 hektárnyival gazdagodott az erdőterület Zalában.

Forrás: Zalai Hírlap