anna kolibrijeAz aprócska kolibri a farktollaival “énekel”, valahogy úgy, mint ahogy a klarinétos csalja ki a hangokat fúvós hangszeréből. Az Amerika dél-nyugati részén élő Anna kolibrije nevet viselő madárka (Calypte anna) csirip hangot ad ki, úgy, hogy óránként 50 mérföld sebességű zuhanórepülés közben a szél felborzolt farktollain átszáguld – olvashatü a birds.cornell oldalon. A tollak úgyanúgy rezegnek, mint ahogyan a klarinét nádja vibrál, mikor a zenész hangszerén zenei hangot képez. A madár így képes létrehozni hangosabb hangokat, mint amivel kicsiny hangképző szervével, gégefőjével képes.
A madarak egy új hangképzési mechanizmusáról van szó, mondja a Berkeley Kalifornia Egyetem doktorandusza, aki részt vett a kolibri titokzatos énekét felfedő vizsgálatban. Csak az Anna kolibrije madárról készült részletes  tanulmány, de számos, más, hasonló formájú, alakú faroktollakkal rendelkező kolibri faj is létezik, akik meglehet, hogy a hangképzésben alkalmazzák farok morfológiájukat.
Nagy segességű kamerákkal rögzítették egy hím kolibri násztáncát, amint zuhanó repüléssel közelített meg egy kalickában lévő tojót vagy kitömött csalit.
A videófelvétel mutatta, hogyan nyílnak szét a farok tollak a másodperc töredéke alatt a repülés mélypontján, és keletkezik a másodperc 60 milliomod részén át tartó, rövidke trillának megfelelő ének.

Forrás: Forestpress