dámbarcogásAz ősz a vadászok kedvelt évszaka, alig fejeződik be az egyik hazai nagyvad vadászata, máris kezdődik a másiké. Október elsejétől golyóérett dámszarvas bikát lehet lőni.

Barcognak a bikák, elkezdődött a dámszarvasok násza Tolnában. A lapátos agancsú szarvasokra október elejétől lehet vadászni.

Tolna megyében nagyobb dámpopuláció a Tolnai-dombvidéken, a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. területén és annak körzetében található. De kiváló dám állomány van a kisszékelyi és Belecska körüli erdőkben is.

Egyedülálló genetikai adottságokkal rendelkeznek az itt élő dámok, a barcogási időszak alatt elejtett bikák jelentős része érmes minősítést kap a hivatalos trófeabírálaton.

A megye dámvad állományát alapjában az Eszterházy családnak köszönheti. A 17-18. században már itt élő nagy létszámú populáció az ő vad- és természetszeretetük eredménye.

Világhírre tettek szert a 19. században rendezett úgynevezett „Ozorai nagyvadászatok” révén, amikor is egy évben csak egy alkalommal, de akkor egy-két héten át vadásztak, és - ma már szinte hihetetlen - több ezres terítékkel büszkélkedtek.

A dámszarvasok üzekedése - a barcogás - október eleje, november közepe között zajlik -, egy hónappal később, mint a gímszarvasoknál. A bikák csoportjai kora ősszel bomlanak fel, amikor az agancsaikról a barkát (más néven háncsot), már letisztították.

A dámszarvasok üzekedése a gímszarvasétól jelentősen eltér. A gímszarvasbikák vándorolnak, háremeket foglalnak, illetve védenek a konkurens bikákkal szemben. A dámbikák között szintén folynak párharcok, de nem olyan súlyosak, mint a gímszarvasoknál.

A dámbikák a barcogó helyeken úgynevezett barcogó teknőket kaparnak, amelyeket egyfajta üzekedési mikroterritóriumnak lehet tekinteni. A dámoknál nem a bikák, hanem épp ellenkezőleg, a tehenek keresik fel a lapátos agancsúakat a barcogó helyen és a bikák közül különböző, sikerességre utaló jegyeik alapján választanak. A dámbika szaporodási sikerét testnagysága, hangja, agancsának nagysága és barcogó teknőjének helye határozza meg. A párzási hang, a barcogás, gurgulázó torokhang.

A dámszarvas tehenek május végén, június elején ellik meg borjaikat, amelyeket a gímszarvashoz hasonlóan gondoznak. Az első napokban a rejtekhelyen hagyja őket az anyjuk. Többhetes szoptatás után áll át a borjú a növényi táplálékra. A borjak pettyes szőrzete többnyire egész életükön át megmarad. A fiatal állat hamarosan csak a méretében különbözik a nőstényektől. A fiatal bikákat többnyire kétéves korukban zavarják el a csapatból, a tehenek azonban általában a szülőcsoportjukban élik le egész életüket.

Az idei vadászati szezonban Tolna megyében dámszarvasra 1342 a kilövési terv, ebből 262 bika, 566 tehén és 514 borjú elejtése van betervezve, tájékoztatott Réger Balázs a Tolna Megyei Kormányhivatal kabinetvezető-sajtófőnöke.

Hozzátette, a korábbi évekhez képest nőtt a dámállomány Tolnában. A becsült dámállomány szabad területen 2896 darab, ebből bika 824, tehén 1155, borjú 917. A vadaskertekben összesen 2420 dámszarvas a becsült adat, ebből 1246 a bika, 796 a tehén és 378 a borjú.

Az elmúlt 5 évben a legjobb trófeájú bikák szabad területen Kocsola, Döbrököz és Kölesd térségében, míg zárt területen Gyulaj-Tamási térségében kerültek terítékre. A legnagyobb pontszámú bika - 219,32 CIC pont - Döbröközön esett, míg a legnagyobb súlyú trófea - 6,13 kg - Kölesden.

Bár a fizető vadászok nagy része még mindig külföldről érkezik, elsősorban Németországból és Ausztriából, de fokozatosan emelkedik a hazai vadászok aránya az elejtők között. Összesen a Föld 23 országából érkeztek tavaly fizető vendégvadászok Tolna megyébe az elmúlt időszakban. A legnagyobb pontszámú bikák harmadát az elmúlt öt évben hazai vadászok ejtették el.

Forrás: Teol