nyomozás a szandahegyi vadászok ügyébenÚjabb vizsgálatok indultak a Szandahegyi Vadász- és Természetvédő Egyesület hónapok óta húzódó botrányával kapcsolatban. A Magyar Hírlap február elején foglalkozott az üggyel.

Úgy tudjuk, cikkünk nyomán az APEH is nyomozni kezdett, és a Munkaügyi Felügyelethez is bejelentés érkezett. A rendőrségi feljelentők az egyesület elnökét, Bognár Pétert sikkasztással és hűtlen kezeléssel vádolták meg, az ügyészséghez most a szervezet földtulajdonlással kapcsolatos esetleges visszás ügyei is eljutottak. A nevük elhallgatását kérő vadászok szerint a felderítés lassúságát a vezetés kiváló politikai és rendőrségi kapcsolatai is befolyásolhatják. Újabb feljelentéssel bővült a Szandahegyi Vadász- és Természetvédő Egyesület elnökével szembeni ügy – értesült a Magyar Hírlap a Nógrád Megyei Főügyészség szóvivőjétől. Bóna Gyula szerint ugyanis a társaság földtulajdonosainak aláírásával érkezett a beadvány. A feljelentők kifogásolták, hogy az egyesület elnöke, mint a szervezethez tartozó földterület tulajdonosi képviselője, magánszámláján vezeti a közösség pénzügyeit. Egy szaklapban Székely István jogász általánosságban úgy érvelt: "Megengedhetetlen, ha ezek keverednek valakinek a saját bankszámláján meglévő összegekkel."

Emellett az orvvadászat gyanúja is fennáll az egyesület területén. Lapunknak név nélkül nyilatkozók elmondták: február 11-én Becske és Bercel között a rendőrség három vadászt igazoltatott, közülük csak egynek volt érvényes fegyvertartási engedélye. A hatóságnak olyan vadászengedélyt mutattak be, amely tavaly óta nem érvényes.

A legújabb feljelentés egyébként tavaly július óta már a sokadik a vadásztársaság vezetője ellen, most kilenc hónapja folyik a nyomozás. Februárban megírtuk: a nyáron hét névtelen feljelentés érkezett a Nógrád Megyei Főügyészségre Bognár Péter vadásztársasági elnök és más, ismeretlen tettesek ellen sikkasztás és hűtlen kezelés bűncselekménye ügyében.

Az egyesület 27 tagja fejenként 370 ezer forintot fizetett be azért, hogy a nógrádi területen vadászhasson. Az induláskor tehát csaknem tízmilliós közös vagyonuk volt. A feljelentők szerint a vadásztársaság kasszájából milliók tűntek el, és a hiányt fiktív számlákkal igyekeznek fedezni. Az elnök megpróbálja megfenyegetni a tagokat, feketén vadásztat, a tagok pénzét pedig saját céljaira használja, s hiány van az egyesület számláján. Emellett az adó-, pénz- és munkaügyi jogszabályok folyamatos megsértését is felrótták. Ez utóbbi kapcsán azzal vádolták az elnököt, hogy négy hónapon át feketén dolgoztatta alkalmazott vadászait.

Február eleji cikkünk nyomán információink szerint az APEH hivatalból kezdett vizsgálódni. Ezt az értesülést az adóhivatalnál nem kívánták kommentálni, mivel adótitokról van szó. Lapunk azt is megtudta: már a Nógrád Megyei Munkaügyi Felügyelet is vizsgálódik. A vadászok egyébként elégedetlenek az ügyészséggel, sőt bűnpártolással is megvádolták a szervezetet: szerintük ugyanis hivatalból kellett volna mind az APEH-et, mind a felügyeletet tájékoztatnia, ez azonban nem történt meg. Emellett azt is felrótták: érthetetlen, hogy miért tart eddig a felderítés. E mögött a vadásztársaság vezetőinek kiváló politikai és rendőrégi kapcsolatait sejtik. Így például a Honvédelmi Minisztérium magas rangú tisztségviselője is vadászott náluk, de a rendőrség volt vezetőivel is jó a kapcsolatuk.

A Nógrád Megyei Főügyészség szóvivője, Bóna Gyula cáfolta az őket ért vádakat. Elmondta: még nincs gyanúsítottja az ügynek. A nyomozás – vasárnap zárult – határidejét viszont bizonyosan meghosszabbítják. A szóvivő kitért arra, hogy a könyvelést vizsgáló kirendelt igazságügyi könyvszakértő még nem végzett a munkájával. Azzal kapcsolatban, hogy a vadászok hiányolják, nem szólhatnak bele ebbe a munkába, a fiktív számlák létét így nem is tudja rendesen ellenőrizni, Bóna elmondta: tanúvallomás is kellene ehhez, viszont a névvel tanúskodók azt állították, nem tapasztaltak visszaélést. Egyébként a sértettek akár ügyvédet is meghatalmazhatnának észrevételeik, indítványaik beterjesztésére.

Bognár Pétert tegnap nem sikerült elérnünk, hogy reagáljon a vádakra. Korábban viszont azt mondta: "Ha a vizsgálat engem, a társaságot vagy az egyesület valamelyik képviselőjét elmarasztalja, levonjuk a következtetést." Szerinte a feljelentők célja az lehet, hogy a jogot felhasználva visszakerüljenek az egyesületbe, vagy el akarják lehetetleníteni a társaságot és őt is.

Forrás: Magyar Hírlap