sekély tavak a pilisbenA Pilisben számos helyen találhatók olyan sekély, kis területű tavak, amelyek amellett, hogy itatóként szolgálnak, számos kétéltű és rovarfaj fontos szaporodó helyei. A napokban szakemberek felmérték ezeknek a tavaknak az élővilágát. Április első hétvégéjén kis-tó felmérést tartottak a Pilisben. A Lajos forrás és a Pap rét között zajlott munka eredményeként 37 tót mértek fel a szakemberek: 4.800-5.000 petecsomót találtak, ami 9-10.000 peterakó állatot jelent: elsősorban erdei békát, de gyepi békát, barna varangyot és pettyes gőtét is.

erdei béka gyepi béka barna varangyA Pilisben számos helyen találhatók olyan lefolyástalan vízgyűjtők, melyek kiemelt szaporodó helyei a kétéltűeknek. Ezek 10-50 cm mély, 10-100 négyzetméter közötti méretű kis tavak. A vizes élőhely foltok általában 50-100 éve, mesterségesen létrehozott állatjóléti itatók és dagonyák voltak, amiket a vadállomány és a hajdan itt legeltetett szarvasmarhák számára hoztak létre. Ezek a dagonyák és itatók, a vadállomány-jóléti szerepük mellett kiemelt fontosságú szaporodó helyei a kétéltűeknek, de sok rovarfajnak is (pl.szitakötők). Lefolyástalanságuk miatt alkalmi takarítást, a felgyülemlő iszap eltávolítását igénylik. Ez alapvetően csak markoló gépekkel elvégezhető munka, amit viszont nagy körültekintéssel lehet csak elvégezni, hogy ne sérüljön meg a vízzáró réteg.

Tekintettel arra, hogy a Pilis nagyon száraz terület és ezeknek a vízfoltoknak állandó víz utánpótlásuk nincs, általában lefolyástalanok, jellemző rájuk a szukcesszió, a feltöltődés és cserjésedés, ennek okán fontos lenne ezeknek a kis-tavaknak a rendszeres takarítása.

A felmérésben a Budapesti Erőmű Túra szakosztály, a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Jászberényi Állat- és Növénykert valamint az MME szakemberei vettek részt.

Forrás: MME