zöldkatonák a somogyi erdőkbenNEMZETI PARK Gázspray és bilincs is bevethető a természetkárosítók ellen. Zöldkatonákat toboroznak a nemzeti parkokba országszerte; a Duna-Dráva Nemzeti Park az elsők között állított csatasorba tízet, akik akár gázspray-vel, bilinccsel is megvédhetik a természeti értékeket.

Három megyében tíz zöldkatonát állított munkába a DDNP; közülük négy Somogy természeti értékeire vigyáz. Velük együtt is kevesen vannak a természetőrök; összesen 12 ember felügyel Somogyban hatezer négyzetkilométernyi területre. Ugyanakkor egyre több a zöldbűncselekmény; védett-erdőket termelnek ki, gyepeket törnek fel, értékes állatokat mérgeznek meg és védett növényeket gyűjtenek nagy mennyiségben. Nincs egy éve, hogy Gyékényesnél rétisas-mérgezés borzolta a természetet féltők kedélyeit. A környezet károsítói, veszélyeztetői ellen veti be a zöldkatonákat a természetvédelem. Gyalogost és gépjárművet is feltartóztathatnak, igazoltathatnak, ruházatot, kocsit is átvizsgálhatnak. Ha bárki ellenszegül, visszatarthatják és előállíthatják. Ehhez testi kényszert, bilincset és gázspray-t is alkalmazhatnak. Önvédelemből szolgálati pisztolyt is hordhatnak. - A Boronkához négy, a Dráva menti területekre négy, a Zselicbe pedig kettő természetőr került - mondta Fenyősi László, a DDNP osztályvezetője. - A jogosítványaik valóban erősek. A többségük fel van fegyverezve, amire a jogszabály lehetőséget ad. Dolguk a védett és nem védett természeti értékeket és területeket, valamint régészeti lelőhelyeket és leleteket ellenőrizni, észlelni az ember okozta károkat, és megakadályozni a nagyobb pusztítást.
Minderre azért van szükség, mert az elmúlt két évben a károk jelentősén megszaporodtak. A szaktárca is belátta, hogy a zöldkatonai őrjárat megerősítésre szorul. Ezért országszerte több mint a duplájára emeli a természetőrök létszámát.
A természetvédelmi szakemberek szerint azonban még a létszámnöveléssel együtt sem elegendő a természetvédelmi őr. Somogyban például ötszáz négyzetkilométer területet kellene bejárnia egyetlen embernek. Fenyősi László azt is elmondta: nagy segítséget jelent a nemrég létrehozott polgári természetőr-szolgálat. Ennek Somogyban jelenleg 15 tagja van. Ezek az emberek fizetség nélkül, önszántukból segítik a természetvédelmet. Felkészültek, vizsgát tettek a munkához szükséges ismeretekből. Nagy László

Újabb rétisasok pusztultak el, feltehetően mérgezett tápláléktól

ÚJABB KÉT RÉTISAST mérgeztek meg a Duna-Dráva Nemzeti Park területén. Alig egy éve Gyékényesen pusztult el két madár, most pedig Gemencen esett áldozatul mérgezésnek egy saspár. Feltehetően a hím vitte be a mérgezett táplálékot, s a szakemberek már csak az elpusztult madarakat találták meg a fészek alatt.
A KÉT ÁLLATOT Budapesten vizsgálják. Horváth Zoltán, a DDNP munkatársa elmondta: feltehetően itt is célt tévesztett mérgezésről van szó, mint égy éve Gyékényesen. Ott a vizsgálat kiderítette: rókának szánt, mérgezett csirkét ettek a sasok, ez pusztította el őket. AZ ORSZÁGBAN az elmúlt két évben több mint hatvan sast mérgeztek meg. A legtöbb esetben vadászok, gazdálkodók a felelősek ezért, de előfordult, hogy egy galambásznak estek áldozatul védett madaraink.
AZ Év ELEJÉH a Hortobágyon két rétisas, a Jászságban két parlagi sas pusztult el mérgezett növényvédő szerektől. A fokozottan védett madarak eszmei értéke egymillió forint.

Ritkaságok körülöttünk: kis csér, kökörcsin
A DRÁVA MENTE Változatos növényvilágát 150 növénytársulás, 100 védett növényfaj jelzi. Hét különösen értékes, amelyek Magyarországon másutt nem élnek. A drávaihoz hasonló kiterjedésű ártéri vizes élőhely Európában másutt nem maradt fenn Ritka tegzes-, kérész- és szitakötőfajok is fejlődnek. Van, amelynek alig néhány élőhelye ismert bolygónkon. A zátonyokon ritka madarak költenek, így a kis csér, amely Magyarországon másutt nem fészkel.

Forrás: Somogyi Hírlap