natura 2000Az ország ötöde védett lett. Gyepeink jó részét csak a Natura 2000 program szigorú feltételei szerint művelhetjük. Jó, ha odafigyel, aki kaszál és legeltet: támogatáshoz juthat, de meg is büntethetik. Már igényelhető  az a hektáronként körülbelül  tízezer forintnak megfelelő összeg, amelyet azon gyepterületek után kérhetnek a gazdálkodók, melyek beletartoznak a Natura 2Ö00 programba. Mivel az ország területének több mint ötödét jelölték ki é célra - a természetvédelmi területeken felül még további 1,2 millió hektárt -, a mezőgazdaság által használt gyepek nagy részét érintik a változások.
Tavaly év vége óta élnek azok a jogszabályok, amelyek rendezik az Európai Unió által működtetett program okozta helyzetet. Nem egyszerű ugyanis - bár nem is túl bonyolult - ilyen területeken gazdálkodni.
A Natura 2000 végeredményben egy Európa országainak határain átívelő ökológiai védőháló: kijelöltek egy csomó területet, ahol fokozottan kell ügyelni a természeti értékekre. Ezért meghatározták, hogy milyen tevékenységet lehet itt folytatni. Mivel ez korlátozza a gazdálkodást -kevesebb bevételt hoz több törődés mellett -, Brüsszel kompenzálja a gazdákat, de csak azokat, akik más, ilyen jellegű támogatást (például az agrárkörnyezet-gazdálkodást folytatók) nem vesznek fel.
A változásokat a területek tulajdoni lapjára is felvezetik a hatóságok, ez a munka még tart, nem árt tehát érdeklődni, vajon rétünk, legelőnk belekerült-e a Natura 2000 programba. Ha igen, oda kell figyelni, mit is csinálhatunk - tudtuk meg a programmal behatóan foglalkozó Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület lapunkhoz eljuttatott összefoglalójából.
A földhasználat szabályairól bővebben a www.natura.2000.hu internetes oldalon találhatnak gyakorlati tanácsokat, de ebben segítenek a nemzeti parkok szakértői is.
A legfontosabb elvárások a. következők: a területet legeltetéssel és/vagy vadvédő kaszálással lehet hasznosítani. Csak kérődző állatokat szabad legeltetni úgy, hogy a gyepfelszín nem károsodhat maradandóan. Trágyázni, vegyszerezni tilos, és a terület 5-10 százalékát kaszálatlanul kell hagyni. A témakörben a www.grasshabit.hu weboldalon számos hasznos kiadvány és információ érhető el.

Forrás: Szabad Föld