veszélyes a bizonytalan eredetű vadhúsSülve-főve is jó falat a vad. Bár hőkezeléssel a kórokozók elpusztíthatók, kolbászba töltve sok betegséget lehet kapni az ellenőrizetlen vadhústól.

Komoly veszélyeket rejthet magában a bevizsgálatlan vadhús fogyasztása, különösen érvényes ez a vaddisznó nyers feldolgozása esetén – erősítette meg Horváth Tamás, a Hubertus Agráripari Bt. erdészeti és vadászati ágazatvezetője. Szerinte csak az orvvadászoktól kerülhet bevizsgálatlan hús bárkihez.

Közel tizenhétezer hektáron, viszonylag zárt egységben folytatnak vadgazdálkodást. Területükön nem jellemző az orvvadászat. Egy éve hivatásos vadász  vizsgálja meg az összes elejtett vadat, és ha bármi okból fogyasztásra alkalmatlannak találja, nem kerülhet az öreglaki üzembe. Szerződésük van egy fehérjefeldolgozóval, ahol ez a hús megsemmisítésre kerül.
– A legveszélyesebb a vaddisznóknál a spirális nevű fonálféreg, a trichinella – mondta Vörös Géza, az öreglaki vadfeldolgozó ügyvezető igazgatója. – Súlyos tüneteket okoz a fertőzött hús fogyasztása, amennyiben annak tárolása, hőkezelése, sütése-főzése nem megfelelő. Nálunk a vad több ellenőrzési ponton megy keresztül; az állatorvos a beszállításkor, majd a nyúzás után, a darabolás előtt is megnézi, s a laboratóriumban elvégzi a trichinella-vizsgálatot.

Vörös Géza szerint a magyar étrendben nincs előkelő helyen a vadhús. Pedig egészséges, gazdag ásványi anyagokban, koleszterinmentes és rendkívül tápláló. Az árak attól függenek, hogy a vad mely részéről van szó. Például egy kilogramm pörköltnek való őzhús 1620 forintba kerül. A legdrágább a csont nélküli őzgerinc, aminek kilencezer forint kilója. Az egész Dunántúlról érkezik vadhús Öreglakra, de a feldolgozóból kikerülő mennyiség tíz százaléka kerül csak a magyar piacra. A svájciak az őzet, az olaszok a vaddisznót, a németek a szarvast viszik. Még muflont dolgoznak fel, de nem sokat; évi egytonnányi érkezik a Zselicből. Apróvaddal nem foglalkoznak.
Tavaly ezernégyszáz tonna nagyvadat daraboltak
Az öreglaki feldolgozó az országban az egyedüli, ahol az összes beérkezett vadat készre darabolják. A hat hazai exportüzem közül tavaly az öreglaki nyújtotta a második legnagyobb teljesítményt; több mint 1400 tonna lőtt nagyvadat vásároltak fel. 2007-ben 1 milliárd 180 millió forint volt az árbevételük, ebből 128 millió folyt be a magyar piacról. 86 millió forint adózás előtti eredményt produkáltak.

Forrás: Sonline