világbajnok favágóDunaújváros - Nem szeretjük látni, ha irtják az erdőt - pedig ez is hozzátartozik az erdőgazdálkodáshoz, sőt: a környezetvédelemhez is! Természetesen az sem mindegy, hogyan és ki irtja... Ha valakinek az a képzet ugrik be a favágóról, hogy az föltétlenül nagydarab, mogorva és ostoba ember, akkor az illetőnek sürgősen felül kell bírálnia nézeteit a ráckevei Juhász Istvánt megismerve.
Nevezett ugyan termetére sem panaszkodhat (mintegy száznyolcvan centiméter és kemény kilencven kiló), ám kifejezetten derűs természetű, kedves, és gyorsan kapcsoló, kulturált ember.
Ráadásul egyéni vállalkozó most már tizennégy éve - tehát a vállalkozókról kialakított sablonjainkat is át kell dolgoznunk...
Azt már mondani is alig merem, hogy e negyvenkét esztendős, tisztes családapa élsportoló is egyben, világbajnoki helyezett, manapság is éppen a hazai válogatóversenyeken küzd, nagy nehezen időt szakítva rá a munka mellett - mégpedig abban a sportágban, amiről száz emberből egy, ha hallott már.
Fakitermelési világbajnokság...
Ezt a versenyt természetesen Magyarországon találták ki (hol másutt?!), és itt is rendezték meg először 1970-ben. Azóta kétévente csapnak össze a világ favágói, öt számban, egyéni és csapatküzdelmekben. 2006-ban Észtországban jelent meg a világ szebbik feléről közel száz favágó (Észak-Amerika persze ebben is külön versenyt rendez), s itt a háromtagú magyar válogatott harminc csapat közül a tizenkettedik helyen végzett, míg Juhász István (élete első versenyén, a legjobb egyéni helyezése szerint) nyolcvan indulóból a huszonötödik lett.
Mit mond erre ez a mosolygós favágó? - Hiába, no: a rutintalanság...
Idén Németországban lesz a fakitermelő (és nem favágó!) világbajnokság. Juhász Istvánék máris keményen eddzenek, a válogatóversenyek után (amelyekben hősünk az első helyeken áll) májusban edzőtáborba is vonulnak. Sopronba, ahol egy szakközépiskola tanpályáján, az egyetem tanszékvezetőjének (egyben a versenyeztetés jogával rendelkező Fakitermelési Munkakultúra Alapítvány elnökének), dr. Gólya Jánosnak az irányításával készülnek majd.
Az öt versenyág a következő: irányított döntés, kombinált darabolás, lánckímélő darabolás, gallyazás, motorfűrész-szerelés. E sajátos öttusa részletezésétől ezúttal megkíméljük az olvasót. Elég az hozzá, hogy például a kombinált darabolásnál (ami a többi versenyszámhoz hasonlóan nem fejszével, hanem motorfűrésszel történik) két, pontosan harmincöt centiméter vastagságúra esztergált, különböző dőlésszögű fatörzset kell meghatározott vastagságú és szögű darabokra vágni. Az eredményt tolómérővel és szögmérővel ellenőrzik, az eltérések milliméteresek lehetnek, a feladatra huszonhét másodperc jut.
A versenyek patika-körülmények között, előírásszerű munkavédelmi felszerelésekben zajlanak. Ami a védelmi holmikat illeti, azzal ugyan mostani munkahelyükön is fel vannak szerelve Juhász István és emberei - ám a hely közel sem emlékeztet patikára.
A dunaújvárosi szabadstrand mellett, a 14/C jelű ártéri erdőszelvényt irtják május 24-ig. Világbajnoki formában tartásnak ez se rossz.

Forrás: Dunaújvárosi Hírlap