vaddisznók okozhatták a fertőzéseketAlsószemeréd/Feled. Hétfőtől folyik és ma ér véget a községhez közeli stelepen a sertéspestisben megbetegedett 7000 állat megsemmisítése. Két csoport dolgozik folyamatosan, elektromos árammal ölik meg a disznókat, majd speciális konténerekbe zárva rendőri kísérettel szállítják a tetemeket a nyitrai állatihulladék-feldolgozóba. Ján Števko, a lévai Regionális állat-egészségügyi felügyelet igazgatója elmondta, a tíz kilométeres, fokozottan vizsgált körzet átnyúlik Magyarországra is, ezért értesítették a magyar szerveket. Števko elmondta, Pest megyében több sertéspestissel fertőzött vaddisznót találtak az utóbbi időben, februárban Ipolybél közelében is felbukkant egy. A dán Pigagro vállalatnak területei vannak Ipolyszakállos és Ipolybél térségében is, a sertésfarmról a trágyát oda szállítják, tehát összefügghet a két eset. Štefko szerint tény, hogy a vaddisznók állandó lehetséges hordozói a kórnak, viszont leszögezte, a telep megfelel a legszigorúbb előírásoknak is, szabályosan van elkerítve, a fertőtlenítés, az alkalmazottak beléptető-rendszere is körültekintően lett kialakítva. Mint mondta, a vadászok a sertéstenyésztőket, a tenyésztők a vadászokat vádolják. Tapasztalatai szerint a vaddisznó bejuthat egy telepre a legjobb ellenőrzés mellett is.

BalហVendel, az 530 fős Alsószemeréd polgármestere a faluban tartott sertések összeírását végzi, s ma adja le az illetékes regionális hivatalnak. A község lakosainak egyharmada tart otthon disznót, egy mezőgazdasági vállalkozó, Tauber János pedig szintén 40 malacot. Balហelmondta, szó sincs pánikról, mindenki tudja, hogy emberre nem veszélyes a betegség. Tauber János mióta tud a fertőzésről, nem engedi ki az ólból állatait. Hangsúlyozza, számára napi ezer korona veszteséget okoz, ha a mozgatási-kereskedési tilalom miatt nem tudja időben eladni a malacokat. Ő úgy látja, valóban elszaporodtak és elszemtelenedtek a vaddisznók a környéken, és hatalmas károkat okoztak.

źudovít Košuth, az Alsószemerédi Hármashatár Vadászegyesület elnöke leszögezte: tavaly októberben, decemberben 55 vaddisznót lőttek ki 4200 hektáros területükön, s egy sem volt fertőzött, tehát ő az okot mindenképpen a telepen keresné.

11 200 sertést kell likvidálni a Pigagro Feled melletti telephelyén a sertéspestis miatt, a kórt a cég Lévai járásban lévő alsószemerédi telephelyéről átszállított állatokon diagnosztizálták. Itt is szigorú intézkedések léptek életbe. A feledi másodlagos betegséggócponton már elkezdték az állatok likvidálását, a tetemeket zárt konténerekben szállítják el és szigorú előírások szerint semmisítik meg. A környéken állategészségügyi zárlat lépett életbe, a magángazdák számára is kötelező érvénnyel. Gömörben már rég nem fordult elő ez a kór, a sertéspestist utoljára tavaly tél elején a magyarországi Nógrád megye Losonci járással szomszédos részén azonosították egy kilőtt vaddisznóban. Akkor nagyobb állományt nem kellett megsemmisíteni.

A sertéspestis anyagilag nem okoz kárt az érintett cégeknek, mivel az állam a vonatkozó törvény alapján a teljes kárukat megtéríti. „Ez vonatkozik arra az esetre is, ha a tenyésztő biztosítást kötött, vagyis ebben az esetben kétszer is megkapja az elhullott illetve leölt disznók árát” – tájékoztatta lapunkat Simon Zsolt (MKP) korábbi mezőgazdasági miniszter. Szerinte ezzel a sertéspestis „jó üzlet” a tenyésztők számára, mivel több pénzt kapnak az állatokért, mintha eladták volna azokat. Kártérítést kapnak a kistermelők a háztájiban nevelt disznókért, ha azokat a fertőzés miatt kell elpusztítani. Simon szerint a mezőgazdasági minisztérium nem tett meg mindent a hazai tenyésztők és a húsfeldolgozók érdekében, mivel a tőkehús kiviteli tilalma az egész országra vonatkozik. „A 2005-ös sertéspestis idején csak a védett zónákra vonatkozott a kiviteli tilalom” – jelentette ki Simon.

Forrás: Új szó