vadveszély az utakonAz őzbak vadászati idénye április 15-én megkezdődött. Ez azzal is együtt jár, hogy az őzek mozgása intenzívebbé válik, hiszen az őzbakok keresik a számukra legmegfelelőbb terítóriumot (terület, ahol az őz élőhelye biztonságos az állat számára). Ezzel kezdte dr. Móra István, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vadászkamara elnöke, amikor a mostanság az utak mentén előforduló vadveszélyről tájékoztatott, majd így folytatta:
– Az előző évi vadászati évad február 28-ával ért véget és azóta úgymond puskacsend volt mostanáig a vadászterületeken. A vadak nyílván hozzászoktak ehhez, és most ezt a csendet töri meg a vadászat kezdete. Azt hozzáteszem, hogy csak őzbakot lehet kilőni.

A táblák figyelmeztetnek

– A nagyobb vadmozgás a közutakra is veszélyt jelent, gyakran találkozunk az út közelében, vagy utakon áthaladó egyedekkel. A vadászatra jogosultak vadvédelmi és egyúttal kármegelőzési szempontokat is figyelembe véve a vadban sűrűbb útszakaszok mentén vadveszélyt jelző táblákat helyeztek el, amelyek felhívják a gépjárművezetők figyelmét az óvatosabb haladásra. Nemcsak hajnalban, kora reggel, este, vagy éjszaka, hanem napközben is találkozhatunk az erdő, vagy mezőgazdasági területen futkározó, vágtázó őzekkel, amelyek az adott esetben a megszokott váltójuktól eltérően (váltó: a vad által kitaposott ösvény, amelyen rendszeresen közlekedik) bárhol, így a forgalmas országutakon is megjelenhetnek. A baj akkor történik meg, amikor egy megriadó őz az autó elé szökken, és a karambol nyomán anyagi kár, vagy sérülés történik. Különösen ott közlekedjenek fokozott óvatossággal, ahol mindkét oldalról sűrű növényzet szegélyezi az utat. A rálátás takarása miatt minél kisebb sebességgel haladjanak, hogy a váratlanul feltűnő vad észlelése esetén fékezéssel, hangjelzéssel vagy bármely más biztonságos manőverrel próbálják elkerülni a vaddal való ütközést. Fokozottabban tartsák szem előtt azt a nagyon lényeges KRESZ szabályt, hogy a sebességet az út-, a látási, az időjárási és a forgalmi viszonyoknak megfelelően válasszák meg, még fokozottabban legyenek figyelemmel a személy- és vagyonbiztonság megtartására.

– Ha mégis megtörténik a baj, az ütközés, akkor a területileg illetékes rendőrséget és vadásztársaságot kell értesíteni azért, hogy az eseményt helyszíneljék le, ami később alapul szolgálhat az esetleges kárigény benyújtásához – tette hozzá az elnök.

Forrás: Index