eu levél a sajóládi erdőrőlMint ismeretes, a Miskolci Városi Ügyészség elutasította a Tiszántúli Természetvédők Társulatának (TTT) feljelentését a Sajólád melletti, Natura 2000 védelem alá eső erdő ügyében, az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága viszont vizsgálatot indított. Az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóság Főigazgatója, M.P. Carl levelet intézett a fenti témában Kiss Tibor nagykövethez, a Magyar Köztársaság Európai Unió melletti Állandó Képviselőjéhez.

A dokumentumot az alábbiakban közöljük.

Európai Bizottság
Környezetvédelmi Főigazgatóság
Főigazgató


Kiss Tibor Nagykövet Úr
A Magyar Köztársaságnak az Európai Unió melletti Állandó Képviselője
92-98 rue de Treves,
1040 Brussels

Brussels, 3O. 0l. 2008. D (2008)ENV.A.2/PK/mm/ 1282

Tisztelt Nagykövet Úr! 


Ezúton szeretném felhívni a figyelmét a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről szóló 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv (a továbbiakban: az „irányelv") magyarországi alkalmazására.
Az Európai Parlament a közelmúltban írásbeli kérdést intézett a Bizottsághoz a Natura 2000 hálózat részét képező Sajóládi-erdővel kapcsolatban. A parlamenti kérdés a nevezett erdő jelentős elpusztításáról számol be, amely rövid idő alatt visszafordíthatatlan károsodást, értékes és ritka erdei életközösségek, közösségi jelentőségű védett növény- és állatfajok eltűnését okozta. A parlamenti kérdésben foglalt információk szerint eddig összesen 180 hektárnyi védett fát vágtak ki, amely gyakorlatilag az erdő teljes faállományának 98 %-át jelenti. A rendelkezésünkre álló információk szerint már csak két hektárnyi erdő maradt, de onnan is folyamatos a fakitermelés.
Az ügy részletes kivizsgálása érdekében a Bizottság úgy döntött, hogy saját kezdeményezésre eljárást indít (hivatkozási szám: 2008/2011).
Szeretném felhívni a figyelmét, hogy a Sajóládi-erdő HUAN20004 hivatkozási szám alatt ("Hernád-völgy és Sajóládi-erdő") szerepel az irányelv 4. cikke alapján a Magyarország által a Bizottságnak benyújtott közösségi jelentőségű természeti területek javasolt jegyzékén. Ezzel összefüggésben szeretném felhívni az Önök hatóságainak figyelmét az Európai Bíróság joggyakorlatára. A Bíróság kimondta1, hogy az irányelv alapján a tagállamok kötelesek az irányelv védelmi céljának megfelelő védelmi intézkedéseket megtenni azon fontos ökológiai érdek megóvása céljából, amellyel a közösségi jelentőségű természeti területnek javasolt területek nemzeti szinten rendelkeznek. Ezen kívül, a Bíróság azt is kimondta2, hogy a tagállamoknak minden szükséges intézkedést meg kell tenniük annak érdekében, hogy elkerüljenek minden olyan beavatkozást, amely a Bizottság részére eljuttatott tagállami listán szereplő területek ökológiai jellemzőinek jelentős veszélyeztetésével jár. Ugyancsak szeretném ehelyütt megemlíteni, hogy a 2007. november 13-i 2008/26/EK bizottsági döntés3 elfogadását követően a Sajóládi-erdő jelenleg már szerepel a közösségi jelentőségű természeti területek jóváhagyott jegyzékén. Következésképpen, az irányelv 6. cikkének (2) bekezdése alapján Magyarország köteles megfelelő megelőző jellegű intézkedéseket tenni a Sajóládi-erdőben tálalható élőhelyek károsodásának, valamint a védett fajok jelentős megzavarásának megakadályozására.
Szeretném felhívni az önök hatóságainak figyelmét továbbá arra, hogy az irányelv 11. cikke alapján a tagállamoknak felügyelniük kell a természetes élőhelyek és fajok védettségi állapotát, különös tekintettel az elsődleges fontosságú természetes élőhely típusokra és a veszélyeztetett fajokra.
Fentieken túl szeretném megjegyezni, hogy a Sajóládi-erdő több, az irányelv IV. számú mellékletében felsorolt növény- és állatfaj természetes élőhelyét foglalja magában. Ezért az irányelv 12. és 13. cikkei alapján Magyarország köteles megtenni a szükséges intézkedéseket e fajok szigorú védelmének érdekében megtiltva többek között az érintett állatfajok párzási, költő- és pihenőhelyeinek károsítását és elpusztítását, valamint az érintett növényfajok szándékos levágását, gyökerestől való kiszedését és elpusztítását. Ezek a rendelkezések 2004. május 1-től alkalmazandók.
Mindezek alapján, a Bizottság szeretné megtudni, hogy pontosan mi történt a védett Sajóládi-erdővel. E tekintetben különösen arról szeretnénk felvilágosítást kapni, hogy milyen a terület jelenlegi állapota összehasonlítva azzal az állapottal, amelyben az erdő a közösségi jelentőségű természeti területek javasolt jegyzékének Bizottsághoz való benyújtása időpontjában volt. Ezzel összefüggésben arról is szeretnénk tájékoztatást kapni, hogy a közösségi jelentőségű természeti területek javasolt jegyzékére való felvétel óta milyen konkrét védelmi intézkedéseket tettek a magyar hatóságok e területhez kapcsolódó fontos ökológiai érdek védelme céljából.
Továbbá, ugyancsak nagyra értékelném, ha tájékoztatást adnának arra vonatkozóan, hogy a magyar hatóságok miként teljesítettek a Sajóládi-erdő tekintetében az irányelv 11. cikke alapján fennálló felügyeleti kötelezettségüket.
Ezen túlmenően, szeretnénk megtudni, hogyan teljesültek az irányelv 12. és 13. cikkeinek előírásai a Sajóládi-erdő esetében. Különösen arról szeretnénk felvilágosítást kapni az önök hatóságaitól, hogy milyen konkrét intézkedéseket tettek a Sajóládi-erdőben előforduló védett állatfajok párzási, költő- és pihenőhelyei károsításának és elpusztításának, valamint a védett növényfajok szándékos levágásának, gyökerestől való kiszedésének és elpusztításának megtiltása/megelőzése érdekében.
Végül, de nem utolsó sorban azt szeretnénk megtudni, hogy milyen konkrét intézkedéseket terveznek a kialakult helyzet orvoslása, valamint - az irányelv 6. cikkének (2) bekezdése alapján - a jelenleg már közösségi jelentőségű természeti területnek minősülő Sajóládi-erdő megmaradt részének megóvása érdekében.
Szeretném felkérni az Önök hatóságait, hogy a következő egy hónapon belül válaszoljanak e levélre és tegyék meg a Bizottság észrevételeivel kapcsolatos megjegyzéseiket.
Tisztelettel:
                                                                                                                             M.P. Carl

1 C-l 17/03 Dragaggi-ügy
2 C-244/05 Bund Naturschutz-ügy
3 HL L 012, 2008.1.15,678o.

Forrás: ForestPress