több kullancs kevesebb fertőzésCsökkenőben van a kullancsok által okozott fertőzések száma, annak ellenére, hogy a hírek szerint egyre több kullancs él a hazai erdőkben - mondta el az InfoRádióban az Országos Epidemiológiai Központ szaktanácsadó főorvosa. Tavaly a korábbi évhez képest 20-25 százalékkal ritkult a kullancsok által okozott fertőzések, azaz a Lyme-kór és a vírusos agyhártyagyulladás előfordulása - mondta az InfoRádióban Erdős Gyula.

Az Országos Epidemiológiai Központ szaktanácsadó főorvosa hozzátette: bár a kullancsok tavasszal szaporodnak el, így az általuk terjesztett betegségek általában májusban fertőznek, az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy idén is csökkenni fog ezen kórok száma az országban.

Hozzátette: ezeket a fertőzéseket leggyakrabban azok a rendszeresen az erdőben dolgozó emberek kapják meg, akik ingyen jogosultak lennének a védőoltásra, de nem veszik igénybe azt. A megbetegedetteknek mindössze 2-3 százaléka gyermek.

Magyarországon a legtöbb kullancs Nógrád, Győr-Moson-Sopon, Zala, valamint Somogy megyében van, és a megbetegedések 70-80 százalékát is itt regisztrálják az egészségügyiek.

Mit tegyünk, ha megcsípett egy kullancs?

A szakember azt is elmondta: ha a csípéstől számítva négy órán belül eltávolítjuk bőrünkből a kullancsot, akkor az nem okoz fertőzést. Az állat ugyanis az első négy-öt órában csak szívja a vért, és ezt követően kezdi meg visszaokádni azt, ebben a vérben azonban már lehet vírus vagy baktérium.

Erdős Gyula elmondta: a kullancs csipesszel, de akár körömmel is eltávolítható, a patikákban pedig 300 forintért árulnak a vérszívó kiemelésére alkalmas kanalat.

Ha az állat testét eltávolítjuk, azzal a fertőzésveszély megszűnik, és ha benne is marad a bőrünkben a kullancs feje, attól betegséget már nem kaphatunk. A fej egyébként úgy viselkedik, mint egy szálka, néhány napon belül kilökődik, de ha nem, akkor egy tűvel is kipiszkálható a bőrből.

A kullancs csípése zárt ruházat viselésével előzhető meg, de a gyógyszertárakban is számos riasztószer kapható.

A kullancs leggyakrabban a fejbőrön, a fülek mögött vagy a végtagok hajlataiba állapodik meg, és szívja ki az ember vérét. A táplálkozó szakasz több napig is eltarthat, majd a vérrel teli állat leválik az emberről. A legtöbb kullancs nem hordoz kórokozót.

Forrás: InfoRádió