erdőirtás, madárvédelemOlajos Péter MDF EP képviselő a biodiverzitás megőrzése érdekében szólalt fel szerdán az Európai Parlamentben, magyarországi példákat említve. A politikus felhívta az Európai Unió figyelmét a sajóládi illegális erdőirtásra, a magyar kormány támogatásával Natura 2000-es területen megrendezett Közép-Európai Rallyra és egy egyedülálló önkéntes madárvédelmi megállapodás létrejöttére. A biológiai sokféleségre és a biotechnológiai kockázatok megelőzésére vonatkozó európai stratégia vitájában felszólaló Olajos szerint Európában és a Kárpát-medencében egyre nagyobb kihívást jelent erdeink megvédése. Hangsúlyozta, hogy az illegális fakitermelés csökkenti a biológiai sokféleséget, eróziót okoz és 20 százalékkal járul hozzá az üvegházhatású gázok kibocsátásához. Példaként kiemelte, hogy a borsod-abaúj-zemplén megyei Sajóládon már az erdő 30-40 százalékát ellopták.
A képviselő emlékeztetett rá, hogy az illegális fakitermelés megakadályozására március elején négy képviselőtársával - Cristian Buşoi (román, liberális), Csibi Magor Imre (romániai magyar, liberális), Fiona Hall (brit, liberális), Dan Joergensen (dán, szocialista) – együtt írásbeli nyilatkozatban fordultak a Bizottsághoz, hogy terjesszen elő egy jogszabályt, annak érdekében, hogy EU piacain csak legálisan kitermelt faanyagok kerülhessenek forgalomba. Olajos kérte a parlamenti képviselőket, hogy csatlakozzanak a nyilatkozat aláíróihoz.
A néppárti politikus felháborodásának adott hangot, amiért a biodiverzitás megőrzéséért államilag felelős magyar kormány olyannyira semmibe veszi a NATURA 2000 területeket, hogy április 19-26. között – sajátosan ünnepelve a Föld Napját - megszervezte a Közép Európai Rallyt, méghozzá Natura 2000-es fokozottan védett természetvédelmi területeken. Hangsúlyozta: sem környezeti hatástanulmány, sem helyreállítási és védelmi terv nem készült, sőt jogerős engedély sem volt a verseny megrendezéséhez. "Nincs az a bevétel, ami kompenzálni tudná az így okozott környezeti károkat" – fogalmazott.
A képviselő sajnálattal vette tudomásul, hogy két hete utolsó írásbeli figyelmeztetést küldött Magyarországnak az Európai Bizottság a vadon élő madarak védelmével kapcsolatos nemzeti intézkedések elmaradásáért. Olajos pozitív példaként említette ugyanakkor a kezdeményezésére létrejött, magyarországi "Akadálymentes Égbolt" megállapodást, amely az elektromos vezetékek okozta madárbalesetek visszaszorítását tűzte ki célul. Az Európában is úttörő, egyedülálló megállapodás - melynek értelmében 2020-ig minden madárvédelmi szempontból veszélyes vezetékszakaszt átalakítanak – aláírói a hazai áramszolgáltatók, civilek és a szakminisztérium képviselői voltak.

Forrás: MTI