támogatás az erdészeti vállalkozásoknakÖsszesen 33 milliárd forintnyi, 90-100 százalékos támogatást nyerhetnek el azok a mezőgazdasági és erdészeti vállalkozások meg vállalkozók, akik képzik magukat, illetve munkatársaikat. Van mire költeni e tetemes összeget. Magyarországon az agráriumban az egyéni gazdaságok irányítóinak túlnyomó többsége, 87,6 százaléka nem rendelkezik mezőgazdasági szakképesítéssel. Nekik csupán gyakorlati – gazdálkodási – tapasztalatuk van. S mindössze csupán a mezőgazdaságban dolgozó vezetők 7,4 százalékának van közép- vagy felsőfokú mezőgazdasági végzettsége.
Az alacsony szakképzettségi színvonal főként a valamivel több mint százezer, elsősorban értékesítésre termelő gazdaság esetében jelenthet súlyos versenyhátrányt. Bár ebben a gazdaságcsoportban némiképp magasabb a szakképzettséggel rendelkezők aránya, még így is a gazdaságok mintegy 80 százalékában a vezetőknek sincs megfelelő – közép- vagy felsőfokú – szakképzettsége.
A mezőgazdasági termelők mellett az erdőgazdálkodók szakképzettsége is hiányos. Ez annak következménye, hogy a rendszerváltást követően a kárpótlás és privatizáció eredményeként rövid idő alatt nagyszámú, mintegy 60 ezer magán-erdőtulajdonos és erdészeti vállalkozó jelent meg az ágazatban megfelelő erdészeti képzettség nélkül.
Ezért fontos a mező- és erdőgazdaságban dolgozók – elsősorban a gazdaságvezetők, egyéni gazdálkodók – ismereteinek bővítése. Különösen azokon a területeken, ahol korábban nem nyílt lehetőségük a szakismeret megszerzésére. Ilyen „fehér foltok” többek között: a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás – beleértve a kölcsönös megfeleltetési követelményeket –, a vállalkozási, az üzleti, a menedzsmentismeretek, valamint az új termelési technológiák. Fontos az önálló ismeretszerzés képességének kialakítása, mivel csak e képességek birtokában fejleszthetik nemcsak a termeléshez szükséges tudásukat, hanem piaci versenyképességüket is.
Ezért az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program szóban forgó intézkedésének kiemelt fontosságú célja az agrárágazatban dolgozók szaktudásának növelése, versenyképességük fokozása és gazdálkodásuk fenntarthatóságának elősegítése. Így a mezőgazdasági termelők és erdőgazdálkodók számára támogatás nyújtható egyebek mellett az iskolarendszeren kívüli szakmai képzéshez, tanfolyamok elvégzéséhez, gyakorlati bemutatóval egybekötött tájékoztató programokon való részvételhez. Továbbá támogatás nyújtható a program keretében az ügyfélszolgálati tájékoztatáshoz, uniós követelmények és előírások megismeréséhez és alkalmazásához, valamint az új vállalkozások elindításához és a mezőgazdasági tevékenység több lábon állásához nyújtott többletismeret megszerzésére. Ezt szolgálja például, hogy az ÚMVP egyes intézkedéseinek – projektjeinek – nyertes pályázói kötelező továbbképzésben részesülnek.
A támogatást a programokban részt vevők vissza nem térítendő formában vehetik igénybe. A képzések díját azok tartalmától függően esetenként 90, de sokszor 100 százalékosan megtérítik az oktatásban-képzésben részt vevők számára. A programok finanszírozására összesen mintegy 33 milliárd forint áll rendelkezésre.

Forrás: Szabad Föld