medvékSajnos a cikk nem mentes a „hatásvadász” fogalmazványoktól, ami sajnos sokat levon a mondanivaló tárgyilagosságából. Mindjárt a bevezetőben megtudtam, hogy Szlovákiában – „elkeseredett küzdelem folyik a medvék körül a vadászok és a természetvédők között.” Nézzük, amit én tudok a dologról – habár közel sem biztos, hogy én tudom jól. A szlovák vadászoknak a szlovákiai természetvédelemmel bizonyítható kapcsolatai vannak és sok példa van az eredményes együttműködésre is. Ha süketre nem is csókolják egymást, de mindkét fél tisztában van vele, hogy egy hajóban eveznek – és ha már eveznek, akkor jobb ha egy irányba húzzák az evezőket is. Ezért az „elkeseredett küzdelem” enyhén szólva túlzás.
Általában mindkét fél megelégszik azzal, ha a másiknak csak annyi borsot tör az orra alá, amivel felhívja a figyelmét arra, hogy még Ő is létezik. Az említett cikk írója a „természetvédelem” azon képviselőit hozta fel példának, akik Szlovákiában a legradikálisabbnak számítanak és önmagukkal se nagyon tudnak kijönni. Az erdészet, vadászat szinte minden esetben elhatárolódik ettől a csoporttól, míg úgy az állami természetvédelem, mint a többi természetvédő szervezet se szívesen gazsulál a tevékenységükhöz.

Hogy sok-vagy kevés-e medve  Szlovákiában? Szerintem is sok, de a pontosabban „becsült” számukat majd megállapítja a medveszámlálás. Én csak azt tudom, hogy olyan helyeken bukkannak fel és foglalják el új életterüket, ahol emberemlékezet óta nem élt medve.

Emberekre nem jelentenek közvetlen veszélyt. Aki pedig a bocsait vezető anyamedve közelébe keveredik, vagy el akarja orozni a medve elől a téli alváshoz szükséges zsírréteg biztosítását szolgáló erdei gyümölcsöket ne csodálkozzon ha medve ezért néha felpofozza Őt.

Nincsen rá történelmi adat, hogy a medve ölési szándékkal támadott meg embert. Erre utal a tény is, hogy a medvetámadások nem szoktak halállal végződni, általában csak a „rend csinálás” a céljuk.

Az említett cikk arról is beszámol, hogy hat év statisztikáját véve alapul a kiadott 500 medveelejtési engedélyből „csak” 194 lett teljesítve. Háááát, azért a medve még mindig nem tartozik a könnyen vadászható fajok közé. Nem egy mezei nyúl! Arról nem is beszélve, hogy pont a természetvédelem volt az, aki a medve vadászatát szigorú korlátok közé szorította. Megtiltatta a medve tavaszi vadászatát és a jól bevált vadászati módok közül is a legtöbb eredménnyel kecsegtetőket betiltotta.
Szlovákiában a medve vadászatához pl. tilos állati eredetű vonszalékot
(dögöt) használni, mert úgymond ezzel a medvét rászoktatnánk a húsevésre és a vadászatra. A medvét nem kell megtanítani húst enni! A medve ragadozó és ha csak teheti vadászik is. Az igaz, hogy nem túl jó vadász, de pont ez az oka annak, hogy az evolúció folyamán mindenevő lett. Ha a medve nem fogyasztana húst – a legtöbb esetben dögöt akkor tavasszal, mikor még nem létezik számára más táplálék, egyszerűen éhen pusztulna. A növényi eredetű csalétek – vonszalék, amit a legtöbbször cukorgyári melaszt és árpa vagy zab keveréke szokott képezni (jobb helyeken csokoládé), a medvéknél közel sem olyan népszerű, mint jó szagos, legyektől hangos dög. Ez is az egyik indoka az eredménytelen vadászatának. Olyanról nem is beszélve, hogy csak a 100 kg testsúlyig engedélyezett a medve elejtése, vagy a hivatal addig „taktikázik” a különleges engedély kiállításával, hogy a vadászatra alig marad idő.
Ezek az azon az apró taktikai húzások közé tartoznak, amivel a természetvédelem, mint hatóság időnként felhívja magára a figyelmet, hogy Ő is létezik.

Ami pedig a medve vadászati engedélye körüli üzleti spekulációt illeti, szerintem nincsen semmilyen valóságalapja. Mint már említettem a medve nincsen tömegesen vadászva Szlovákiában és az évi 70-100 vadászati engedély kiadásáért befolyt összeg nevetségesen kevés ahhoz, hogy azt üzletnek lehessen nevezni. Ami pedig a medve elejtését illeti az sem hoz túl nagy bevételt a vadásztatónak. Vegyünk csak egy max. megengedett súlyú medve elejtését, ahol a vadásztató 100 000.- Sk bevételhez jut.
(1000.- Sk/kg a medve elejtési ára)

Figyelembe véve a sok csindadrattát körülötte – az előkészületektől a több mint kétes eredményig – többet ér, ha lövet egy 7 kg-os szarvasbikát és ugyanazt a pénzt kapja érte. Ugyanis, ahol medve van, ott van szarvas is…..

A Robbin RIGG kollégám riasztóspray-s medvehussogtatásán pedig egy jót mosolyogtam.

Ugyanis én már láttam támadó medvét – éltem át medvetámadást.
Medvetámadást? Maradjunk abban, hogy egy zsákmányát féltő medve „erődemonstrációját”. Szerintem esze ágában se volt nekünk jönni. De egy ilyen estben nem tudom elképzelni a riasztóspray használatának a módját.