tanösvény, füvészkert, vadasparkA közjóléti fejlesztések részeként - amelyek az úgynevezett pénzzel nem számszerűsíthető haszonforrások fejlesztésére, főként természeti környezetünk vonzóbbá tételére vonatkoznak - pályázik az Ipoly Erdő Zrt az Észak-Magyarországi Operatív Program turisztikai attrakció fejlesztésére. E félmilliárd forintos nagyságrendű projekt egyik eleme a Nyírjes megújítása, közel százmillió forintos értékben. Lengyel László, a zrt közönségkapcsolati vezetője elmondta: a nyírjesi pályázat egy nagyprojekt része, amely ökoturisztikai hálózatban gondolkodik, s azt kívánja elérni, hogy a természet iránt érdeklődő turista a régió több helyén olyan attrakcióval találkozzon, amely az erdőhöz köti, s annak természettudatos bejárására ösztönzi.

- A nyírjesi projektnek több alprojektje van. Létre hozunk a Kincsempusztára vivő erdőtömbön egy füvészkertet. Azért nem botanikus kertről beszélek, mert a terület elsősorban turisztikai, s nem feltétlenül kutatási célokat szolgálna. Bemutatókert lenne, amely a különböző földrészek fajait tárja a látogató elé, olyan fajokat, amelyek elviselik a termőföld klimatikus viszonyait észak-amerikai, ázsiai növényeket már ültettünk, s lesz egy „európai sziget" is. Reméljük, mindez jövőre teljes egészében megvalósulhat. Része a beruházásnak egy ismeretterjesztő tanösvény, amely a nyírjesi vizes és erdei élőhelyek különleges keresztmetszetét adja, összekötve az erdőt az Ipoly menti égerláppal - mondta a szakember, aki arról is beszámolt: interaktívan próbálják meg bevonni a látogatót a sétába.

A projektelem része egy bemutató vadaspark is, ahol nagyvadfajokat és egyéb honos kisállatfajokat tekinthetnek meg az érdeklődők. Nyitott fogadóépületet is tervezünk, amelyben foglalkozásokat tarthatunk iskolásoknak, de családok, baráti társaságok számára is. Ez a központi épületünk átadandó alagsori részéhez szervesen kapcsolódik, hiszen akik a természet szerelmesei, előadások, filmvetítések, fotó- és festménykiállítások részesei lehetnének az alagsori részben, s innen kiindulva túrázhatnának a Nyírjesben. Éppen ezért hosszú távú együttműködést tervezünk az iskolákkal, cégekkel a környezettudatos szemlélet kialakítása terén - fogalmazott Lengyel László, akitől megtudtuk: az egyes, kettes és hármas tavak kitisztítása és a gátak építése egy hosszabb távú elképzelés része.

Itt csak kompromisszumos fejlesztésekről lehet szó, mert más szervezetek, például a horgászok érdekeit is figyelembe kell vennünk. Az engedélyezési tervek a birtokunkban vannak, a koncepció készen áll. De itt is fontos, hogy a természetmegőrzésnek megfelelő létesítményt hozzunk létre. A teljes projektre szóló pályázatunkat befogadták, így a második körben reményeink szerint lehetőségünk nyílik a támogatási szerződés megkötésére, s akár már az ősz folyamán elkezdődhet nyílt közbeszerzési eljárás keretében a kivitelezőkkel a beruházás beindítása - nyilatkozta lapunknak a pályázati team tagja.

Forrás: Nógrád Megyei Hírlap