mezőőr, vadőrJogok és kötelességek: Gázspray lehet a mezőőröknél, a vadőrök pedig a járművet is visszatarthatják A polgárőr a lakosság bizalmáért dolgozik, a gátőr a védműveket óvja, a mezőőr gázspray-t és sörétes lőfegyvert is magánál tarthat, a halőr csak szabálysértés gyanújánál nyúlhat a holminkhoz, a vadőr indokolt esetben a gépjárművet is visszatarthatja. „Őrkörképünkben" jogokról és kötelességekről esik szó.
Polgárőr-egyesületek tucatjai alakultak az elmúlt néhány évben régiónkban: szinte már minden településen szerveződött polgárőrség, valamelyest növelve ezáltal a helyiek biztonságérzetét. Mosonszentmiklóson például a két éve alakult, egyesület ötven tagja felváltva éjszakánként járja a falut, de a település szépítéséből is kiveszik részüket.   Kevesebb szó esik azonban arról, milyen jogai lehetnek egy polgárőrnek. Alapvetően - az Országos Polgárőr Egyesület megfogalmazása szerint - a „lakosság bizalmából" működnek. Elsősorban jelenlétük meghatározó, munkájuk java megfigyelés vagy tájékoztatás. Hatósági jogkört nem kaptak, kényszerítő eszközt nem alkalmazhatnak, fegyvert nem tarthatnak. Bűncselekményt azonban jogosultak megakadályozni vagy az elkövetőt visszatartani. A legsikeresebbnek talán a hegyeshalmi polgárőrök mondhatják magukat, akik tavaly nyáron határsértőket fogtak.
Terményeket, állatokat, építményeket őriz
„Működési területemen a termőföldeket, a földön lévő terményeket és termékeket, felszereléseket, eszközöket, haszonállatokat, mezőgazdasági építményeket és földmérési jeleket a vonatkozó jogszabályok rendelkezései szerint lelkiismeretesen őrzöm. A hatályos jogszabályok szerint mindazon személyekkel szemben késedelem nélkül eljárok, akik a mezőgazdaság vagy a tulajdonosok érdekeit sértik, értékeit veszélyeztetik" - áll a mezőőri esküben. A mezőőr hivatalos személynek számít, igazoltathat, gázspray-t (és sörétes vadászlőfegyvert) is hordhat magánál: csak előzetes figyelmeztetés után használhatja ezeket. Ha az őrzött területén károkozást észlel, értesíti a terület tulajdonosát, természetvédelmi károkozás esetén pedig az illetékes hatóságot.
A Szigetközben Lipóton, Halászin és Ásványrárón alkalmaznak mezőőrt, fizetésük felét az állam állja. Őrzésnél, terménylopások, illegális szemétlerakások megfékezésében is fontos a szerepük. „Az ásványrárói csemetekertben nemrégiben egy emberre lettem figyelmes, aki a vállán alumíniumcsöveket hordott ki. Egyesével hozta, mindegyikkel egy kilométert gyalogolt: összesen tizenötöt lopott ki az éjszaka folyamán. Végül a rendőrség segítségével elfogtuk a tettest" - meséli az egyik mezőőr.

A vízügyi igazgatóság alkalmazásában
A gátőrök a vízügyi igazgatóság alkalmazásában állnak. A szigetközi szakaszmérnökség területi felügyelőségekre tagozódik: idetartoznak a gátőrök, akik a területen élnek. Az árvízvédelmi töltések mellett szolgálati lakásokban napi kapcsolatban állnak a területen élőkkel, gazdálkodókkal. Ha szükséges, így azonnal intézkedni tudnak: munkájukat a területi felügyelő koordinálja. A gátőr szolgálati tevékenységében hivatalos személvnek minősül. A kisbodaki gátőr munkája is sokrétű: még egy világhírű atkakutatót is gyakorta vendégül látott. Cserébe az egyik felfedezett fajt a házigazdáról „Vilagiorumnak" neveztek el (Kisalföld, 2003. január 22.). Lapunkban, gyakorta beszámolunk arról, hogy rapsicok buknak le a szigetközi ágrendszerben. Ez főként a hivatásos halőröknek köszönhető, akik önálló jogkörrel rendelkeznek, szemben a társadalmi halőrrel. Eljárás során mindig igazolniuk kell magukat. A horgászoktól horgászjegyet, területi engedélyt, fogási naplót és személyi igazolványt kérhetnek. Megnézhetik a felszerelést, megmérhetik a kifogott hal súlyát, beírhatnak a fogási naplóba. A pecások személyes holmijait, autóját viszont csak szabálysértés gyanúja esetén nézhetik át. Vitás esetekben érdemes - mindkét fél részéről - rendőrt hívni. Ezt tette az a halőr is, akit azonban a rendőrök kiérkeztéig - Ács közelében - a rapsicok kardokkal támadtak meg. „Életveszélyben voltam, örülök, hogy megúsztam" - mondta lapunknak. Az Előre HTSZ vizein négy hivatásos halőr dolgozik, a többi egyesületnél többtucatnyi társadalmi őr ellenőriz.

A Szigetközben 10-15 vadőr dolgozik
A vadászati hatósági feladatokat ellátó személy (vadőr) a vadászterület bejárása során jogosult a vadásztól adatot, igazoltást kérni, a vadászati jog hasznosításával kapcsolatban iratokat, nyilvántartásokat átnézni. A törvény szerint 3000 hektáronként kell alkalmazni egy vadőrt: a Szigetközben 10-15 is dolgozik. Ők a beteg, sérült vagy elhullott állatok elszállítását is elrendelhetik. A vadőr jogosulatlan vadászatnál intézkedhet, illegális eszközhasználat esetén (ideértve a gépjárművet is) visszatarthatja azt. A vadászati jog gyakorlásával összefüggő szabálysértés vagy bűncselekmény alapos gyanúja esetén az illetékes hatóságnál eljárást kezdeményezhet.

Forrás: Kisalföld