natúrpark és öko-védjegyFejlesztés és kulturális örökségvédelem Dél-Hevesben. Közép-Európa vidéki térségeinek nagy része elmaradott, ám páratlan természeti és kulturális örökséggel bír. Ezek hasznosítására dolgoztak ki átfogó programot, amelynek nyomán lehetőség lesz öko-védjegy elnyerésére és a natúrpark megnevezés használatára. Az unió által támogatott Parks and Economy (P&E) programhoz nyolc közép-európai ország 14 szervezete csatlakozott. Hazánkat a dél-hevesi térség, a Tisza-tó és a Hevesi Füves Puszták képviseli.
- A dél-hevesi térségben, a Tisza menti Kistérségi Terület- és Gazdaságfejlesztési Társulás területén a Dél-Hevesi Natúrpark megalakításához kapcsoltan vezetik be 2008-tól a Dél-hevesi Öko-védjegyet - mondta Godó Lajos országgyűlési képviselő. A termékek vagy szolgáltatások védjeggyel való ellátása egyfajta minősítést jelent, melynek célja a fogyasztók tájékoztatása a minősített termékekről, szolgáltatásokról, ezáltal a fogyasztók környezet iránti felelősségtudatának erősítése, s a rendszerben résztvevő szolgáltatók ösztönzése, a környezeti szempontból kedvezőbb termékek bevezetése.
A Dél-hevesi Öko-védjegy a helyi tradicionális és környezetbarát termékek, szolgáltatások megkülönböztetésének és értékesítésének megkönnyítését szolgálja. Az öko-védjegy egyértelmű információt szolgáltat a vásárlóknak. Ez megkönnyíti a hagyományos/illetve a legkisebb környezeti terhet jelentő termékek felismerését.
A védjegy mint árujelző, az egyes áruk és szolgáltatások azonosítására, egymástól való megkülönböztetésére, a fogyasztók tájékozódásának előmozdítására szolgáló jogi oltalom. A Dél-hevesi Öko-védjegy egyrészt arra hívja fel a figyelmet, hogy a segítségével forgalmazott termék vagy szolgáltatás a délhevesi térségből, pontosabban a közeljövőben megalakuló Dél-Hevesi Natúrpark területéről - Hevesvezekény, Kisköre, Kömlő, Pély, Poroszló, Sarud, Tarna-szentmiklós, Tiszanána, Újlőrincfalva - származik. Másrészt arra, hogy helyi hagyományos, illetve környezetbarát termékről vagy szolgáltatásról van szó.
Védjegyhasználatra jogosultak a szállásadók, a falusi szálláshelyek, a panziók, a kempingek, a kézművesek, az éttermek, étkezdék, a szakvezetők, túravezetők, a gazdálkodók, a biotermelők, az agrár-környezetvédelmi programban résztvevők, a méhészek és a helyi vadhúsforgalmazók, valamint a vadásztársaságok.
A védjegyhasználatra önkéntesen lehet pályázni. A pályázónak vállalnia kell a tanúsítási rendszerben foglaltak betartását, s a feltételek teljesítését. A védjegy három évig használható, de újabb kérelem, majd elbírálás után ismételten elnyerhető.  

Forrás: Heves Megyei Hírlap