vadfeldolgozó vadételekA hazai vadfeldolgozó üzemek tavasszal leállnak. A szerelők elvégzik a karbantartási munkákat, hogy aztán újra indulhasson a munka a vágóhídon, ahol a kilőtt őzeket, szarvasokat, nyulakat, fácánokat és vaddisznókat dolgozzák fel. A legtöbb vadmalac tavasszal születik. Ebben az évszakban nem szabad anyadisznóra vadászni, ezért a feldolgozók is ehhez a biológiai időszakhoz igazítják óráikat.

Szabó Antal, vadfeldolgozó üzemtulajdonos, Vecsés:
"Az év során történnek olyanok, amiket javítani kell. Padozat, festések elvégzése, valamint a gépek-berendezések karbantartása, stb. Ebben az időszakban, március közepétől április közepéig. Ugyanis ebben az időszakban nem jelentős a vadászat intenzitása."

Magyarország erdősültsége kisebb az Európai Unió átlagánál, mégis sok vadászásra alkalmas területünk van. Erdeinket szép számmal látogatják hazai és külföldi vadászok. Az elejtett vadat gyorsan fel kell dolgozni.

Pacs István, Titkár, Vadgazdasági Terméktanács:
"Magyarországon körülbelül 10 ezer tonna vadhús termelődik. Ebből európai minősítésű üzemeből 5200-5300 tonna kerül ki. Ennek az értéke 4,5-5 milliárd forint."

Nimród katonái több zsákmányt ejtenek, mint amennyi vadételt készítenek a hazai fogyasztók. A magyar konyha receptkönyveiben nem sok oldalt nyitottak a vadhúsok elkészítésére. Nem mondhatnánk, hogy nagy hagyománya van a fácánsülteknek vagy a szarvaspörköltnek.

Pacs István:
"Gyakorlatilag a belföldi fogyasztás nagyon minimális, néhány tíz deka. Ez is elsősorban a vadászok fogyasztásából tevődik össze. Nagyon kevés kereskedelmi forgalomba kerülő vadhús van Magyarországon, mert sajnos nem elég nagy az igény."

Európa legkisebb vadhúsfeldolgozója Vecsésen működik. A mindössze 240 m2-es üzemben őz, szarvas- és vaddisznóhúst dolgoznak fel. Magyarországon alig féltucat vadfeldolgozó működik. A Főváros és a repülőtér közelsége miatt ezek közül kettő is Vecsésen található.

Szabó Antal:
"Öreglakon van egy nagyon komoly vadfeldolgozó. Soponyán, Tatán, itt Vecsése és Újfehértón. (...) Ez a hét feldolgozó kb 7 ezer tonna vadat dolgoz fel évente. Ennek egy részét mi dolgozzuk fel, nem olyan sokat, 300 tonnát."

A vadhús drágább, mint a háziállatok húsa. Ezért a hazánkban lőtt és feldolgozott vadakat inkább Dél- és Nyugat- Európában adják el.

"A legegyszerűbb vadhús az nálunk olyan 8-900 forintba kerül. Ezek a pörkölt és pástétom alapanyagok, de van olyan termék, ami 4-5000 forintba is belekerül. (...) Olaszország a legfőbb partnerünk, de küldünk vadat Moszkvába, az Orosz Föderációba, Németországba, Belgiumba és Hollandiába."

Szakemberek arról beszélnek, hogy több vadhúst fogyasztunk, mint amennyiről a statisztikai adatok árulkodnak. Sok az orvvadász, és Kelet-Európából is hoznak be tisztázatlan eredetű és ellenőrizetlen minőségű árut. az erdei állatok húsának feketepiaca sajnos jelentősnek mondható..

"Úgy gondolom, hogy szokás, kultúra is, valamint az értékesítés, amit mi hivatalosan csinálunk, az nem fedi a vadhús fogyasztását. Nagyon sok fekete forrásból származó vadhús kerül be a különféle piaci szereplő körébe."

Korábban többnyire éttermekben találkozhattunk őzhússal, szarvascombbal és vaddisznópörkölttel. Ma azonban már egyes nagyáruházakban és piacokon is lehet kapni vadhúst, főleg mélyhűtött formában.

Forrás: Híradó