erdőtörvény magánerdők Magyarország kétmillió hektárnyi erdejéből a magánerdő-tulajdonosok mintegy negyvenhárom százalékot művelnek, miközben új erdőket lényegében csak ők telepítenek: évente mintegy tizenötezer hektárnyit - mondja Luzsi József, a Magánerdő-tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) elnöke. Hazánk termőterületének huszonöt, teljes területének pedig húsz százalékát borítja erdő. A magánerdő-tulajdonosok csaknem kilencszázezer hektárnyit kezelnek, ebből azonban csak mintegy hétszázezer hektár a ténylegesen művelt, "működő erdő". Ez a magántulajdonban lévő erdők nyolcvan százaléka.

Az érdekvédelmi szervezet elnöke arról nem tudott pontos adattal szolgálni, hogy mennyi a magánerdő-tulajdonosok éves árbevétele, ugyanis - mint mondta - a szervezetnek nincsenek pontos kimutatásai. Az egy hektárra jutó árbevételt pedig nem lehet megbecsülni, az eltérő viszonyok miatt. A jövedelmezőség általában a befektetett tőke kettő-öt százaléka körül alakul - tette hozzá.

Az országban évente 7,2 millió köbméter fát termelnek ki, a magánerdőkben mintegy 3,1 millió köbmétert. Ugyanakkor az úgynevezett fanövekmény évente tizenkét-tizenhárom millió köbméter, ami lényegében a magánerdő-gazdálkodók munkájának eredménye - fejtette ki az elnök.

Az erdőtulajdonosok munkáját akadályozza a támogatási rendszer rendkívül bürokratikus jellege, ezért azt egyszerűbbé, átláthatóbbá kell tenni. A mostani uniós költségvetési időszak végéig mintegy százmilliárd forintos támogatás vehető igénybe a magyar erdők fejlesztéséhez. Ezt az összeget azonban csak akkor lehet maradéktalanul felhasználni, ha az erdőtörvényt korszerűsítik, az erdőtulajdonosok igényeihez igazítják, valamint egyszerűbbé, átláthatóbbá válik a támogatási forrásokhoz való hozzájutás - hangoztatta Luzsi.

Forrás: MTI