félretájékoztatták Sólyom LászlótBizonyára ilyen és ehhez hasonló mondatok hangzottak el, amikor Sólyom László vízre szállt a Dráván, hogy tíz kilométeren át evezve ismerkedjék a nemzeti park fennhatósága alá tartozó terület élővilágával. Arról nincs hír, hogy a mecseki erdők, erdészek világával is ismerkedett volna. Annál inkább hírt adtak a médiumok arról, hogy a köztársasági elnök keményen bírálta a pécsi erőművet, és ezen keresztül azokat az erdészeti társaságokat – köztük az Mecseki Erdészeti Zrt-t –, amelyek fát szállítanak az erőműbe.
Sólyom László kijelentette, hogy a biomassza-tüzelés nem más, mint egy rendelet rosszhiszemű kihasználása, erdőirtás folyik, és emiatt pusztul a Mecsek.
A témában közvetve megszólított Mecseki Erdészeti Zrt. erre a hétre ígért választ az elnöki bírálatra.
A köztársasági elnök sajtótájékoztató keretében elmondta, sok jelzést kap arról, hogy milyen mértékű erdőirtás folyik az erőmű táplálása érdekében, s emiatt pusztul a Mecsek.
Álláspontja szerint ez nem más, mint fatüzelés, amelynek eredménye a közeli és a távoli erdők kiirtása.
Majd így fogalmazott: „Ideje volna megértenünk és megértetnünk végre mindenkivel, hogy egy százéves fa csak száz év múlva pótolható.”
A PannonPower Holding Zrt közleményében sajnálatának adott hangot, hogy Sólyom László nem kérte ki a gazdasági társaság szakembereinek álláspontját.
Bizonyára nincs a köztársasági elnök szűkebb környezetében olyan szakember, aki tárgyilagosan, adatokkal alátámasztva elmagyarázta volna, hányadán állunk az „erdőirtással”, a Mecsek pusztításával és a fatüzeléssel. Így fordulhatott elő, hogy akik a sok jelzést adták az erdőirtásról, azok alaposan félretájékoztatták Sólyom Lászlót.
Kezdjük mindjárt egy kis nyelvészkedéssel! A kiirtás a magyar értelmező szótár szerint, a következőket jelenti: Kártékony növényt, állatot kipusztít, erdőt irtással megszüntet. A lényeg az utolsó szón van: megszüntet. Eltöröl a föld színéről. Behinti sóval, mint Karthágo földjét. Vagy, hogy szakma közeli példákat soroljak: gyomirtót használ, parlagfüvet irt.
Ideje volna, hogy a köztársasági elnök súgói is megtanulják: erdőirtás kicsinnyé lett hazánkban Trianon óta gyakorlatilag nem volt. Sőt, azóta növekszik az erdőterület. Az első világháborút lezáró békeszerződések következtében az ország elveszítette erdőterületeinek 84 százalékát, így az erdősültség a korábbi 26 százalékról 12 százalékra csökkent. Ezt az arányt napjainkra – a nemzetgazdaság és az erdésztársadalom erőfeszítéseinek köszönhetően – 20 százalékra sikerült emelni, ami két millió hektár erdőterületet jelent Magyarországon. És még nincs vége! A hazai erdőterület tovább növekszik, elsősorban a magántulajdonban lévő mezőgazdasági területek erdősítésével.
Tehát szó sincs erdőirtásról!
A konkrét erdővidékre térve, le kell szögeznünk, hogy a Mecseki Erdészeti Zrt. a kezelésére bízott jó közepes faállományból évente mintegy 195 ezer m3-t termel ki – erről tájékoztatta a ForestPress-t Káldy József, a társaság vezérigazgatója. Ezzel szemben, az éves növedék, az évente képződő új fatömeg eléri a 400 ezer m3-t, vagyis a kitermelt mennyiség kétszeresét. Nem kell zsenialitás ahhoz, hogy rájöjjünk, egyre több fa marad a mecseki erdőkben kihasználatlanul. Tehát, nem hogy csökkenne a fa mennyisége, hanem ellenkezőleg, növekszik. Ehhez még az is hozzátartozik, hogy az utóbbi években az erdészeti társaság által kitermelt fa mennyisége mintegy harmadával csökkent.
Ebből az következik, hogy a köztársasági elnök súgói rosszul tájékoztatták országunk első számú vezetőjét. Ez pedig nem szép dolog. Hogy finoman fogalmazzak.
Elnök Úr, legyen óvatos, ne csak akkor, amikor vízre száll, hanem akkor is, amikor erdészeti témában véleményt alkot, mert könnyen előfordulhat, hogy jégre viszik!

Forrás: ForestPress