A régi kilátó tartószerkezete már olyan mértékben károsodott, hogy felújítása nem volt lehetséges, ezért a Nyírerdő Zrt. úgy döntött, közjóléti fejlesztés keretében új, 25 méteres „tornyot” építenek, ahonnan a kíváncsi tekintetek 22 méter magasból pillanthatnak rá a megyeszékhelyre.  
A Nyírerdő Nyírségi Erdészeti Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar területén mintegy 60 ezer hektár állami tulajdonú erdőterületet kezel. Legfontosabb tevékenysége a hagyományos erdőgazdálkodás: az erdőtelepítés és -felújítás, az erdészeti szaporítóanyag-termelés és -értékesítés, a fafeldolgozás, valamint az ebből származó termékek értékesítése, de ezen túl folyamatosan hajt végre közjóléti beruházásokat.


Közjóléti fejlesztés
– Ebbe a sorba illeszkedik a Nyíregyháza-Sóstón álló kilátó felújítása, ami tulajdonképpen a régi kilátó bontásából és helyére egy új, faszerkezetű kilátó építéséből áll – válaszolta megkeresésünkre Hidas Tibor erdőgazdálkodási osztályvezető.
Megtudtuk: a régi kilátó tartószerkezete már olyan mértékben károsodott, hogy felújítása nem volt lehetséges. A bontást egy pályáztatás után kiválasztott vállalkozás végzi. A munka augusztus 25-én kezdődött, s nemcsak a régi faszerkezetet, hanem a betonalapot is elbontják, szerződés szerint a munkálatokat szeptember 7-éig fejezik be. Arra a kérdésünkre, hogy mi lesz a faszerkezet sorsa, azt a választ kaptuk: a hatályos jogszabályok előírásai szerint a bontási anyagot hulladéklerakóban kell elhelyezni.
– Az új torony, mely a zrt. saját beruházásában épül meg, 25 méter magas lesz, 22 méteres kilátószinttel, így a meglévő erdőállomány fölé emelkedik majd – árulta el részleteket az osztályvezető. – Az építés költségei még nem ismertek, a kivitelezők pályáztatása folyamatban van, de az elmúlt évi debreceni projekt tapasztalatai szerint nagyságrendileg 50 millió forint körüli összeggel számolunk. Kiderült: a tervek elkészültek, a kivitelező kiválasztása folyamatban van.
– Az idei nyári szezont sem akartuk az építkezéssel zavarni, így a tervek szerint az megvalósítás ősszel kezdődik, úgy, hogy a 2016-os turistaszezon kezdetekor a Sóstóra érkezők már megnézhessék a kilátót – hangsúlyozta Hidas Tibor.


Fontos és példaértékű
– Még 2013-ban állapodott meg a város és a Nyírerdő különböző közjóléti fejlesztésekről, az akkori tervek szerint 2014-ben mintegy 35 millió forintból épült volna fel az új kilátó, ez csúszott át az idei évre – említette Rendes Sándor, az önkormányzat sajtószóvivője. Hozzátette: az elmúlt két évben a Nyírerdő számos fejlesztést fejezett be a városban, például játszótér-felújításokat, filagóriaépítést többek között az Úttörő és a Törpe utcán, Nyírszőlősön illetve Nyírjesen, és ennek keretében épült meg Bujtoson a kosárlabdapálya is.
– Ezek a közjóléti fejlesztések nagyon fontosak a városban, és példaértékű a Nyírerdő társadalmi felelősségvállalása – fogalmazott a szóvivő.

Forrás: Nyírerdő Zrt