vadászok és rendőrök együttműködéseTalálkozóra hívta a térség vadásztársaságainak vezetőit Arató László rendőrkapitány június 18-án a kapitányság előadótermébe. A gyűlést a természet és a vadállomány elleni bűnözési esetek elszaporodása tette indokolttá. A vadászok és a rendőrség együttgondolkodását jelzi, hogy a találkozón mind a 12 vadásztársaság képviseltette magát. A kapitány köszöntötte a megjelenteket, röviden felvázolta a megoldásra váró gondokat, mint mondta, sürgősen meg kell találni azokat a közös pontokat a rendőrök és a vadászok együttműködésében, ahol gátat tudnak vetni a természetkárosító bűnözésnek.

Kiemelte, hogy a fűtési szezonban mérhetetlenül elszaporodó falopások jelentős anyagi kárt jelentenek a tulajdonosoknak, mivel hazánkban többszáz hektárnyi erdő tűnik el évente a fatolvajoknak köszönhetően. Ugyancsak jelentős az illegális szemétlerakók száma is, amelyek szintén nagymértékben károsítják a természetet, hiszen a műanyagok, fémhulladékok nem bomlanak le.

- Ha tízszer ennyien lennénk, akkor is találnánk magunknak munkát - mondta a kapitány, utalva a bűnesetek nagy számára, majd átadta a szót a programra meghívott előadóknak.

Lovasi Attila alezredes, a természetkárosításokról, a falopásokról, az illegális szemétlerakásokról számolt be, párhuzamot vonva a bűnözés és a kiszabható büntetés között.

Szarvas József fegyverszakértő beszélt azoknak az eseti lehetőségeknek a kivédéséről, amikor a vadász akár tudatosan, akár önhibáján kívül maga is bűnelkövetővé válik. Elmondta többek között, hogy mi számít a visszaélésnek a lőfegyverrel, vagy, hogy mikor vádolható a vadász magánokirat hamisítással.

Medgyesi Gergely, a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi őre az elmúlt hónapokban ragadozó madarak ellen elkövetett, jelentős méreteket öltött mérgezési esetekről számolt be. Mint mondta, ebben az évben már tíz esetben találtak mérgezésben elpusztult madarakat.

A toxikológiai elemzések szinte minden esetben egy karbofurán elnevezésű rovarirtó szert találtak a tetemekben, amelyről tudni kell, hogy az emberre is veszélyes és akár már néhány grammnyi mennyisége is halált okozhat.

A mintegy kétórás találkozó rendkívül eredményesnek bizonyult. Jó néhány közös együttműködési területen van tennivalójuk a vadászoknak és a rend őreinek. A kapitány nagyobb rendőri jelenlétet ígért a külterületeken, és a vadászok is együttműködési készségükről tettek tanúságot.

Az utóbbi években elképesztő méreteket öltött a vadon élő állatok ellen elkövetett mérgezési hullám. Ez napjainkban az egyik legsúlyosabb természetvédelmi károsításnak számít hazánkban.

Szándékos mérgezésnek az elmúlt tíz évben mintegy 700 védett, illetve fokozottan védett madár esett áldozatul hazánkban. A mérgezett húscsalikat feltehetően szándékosan teszik ki az elkövetők.

Két év alatt 23 parlagi sas, 16 réti és egy szirti sas, valamint egy vándor és egy kerecsensólyom is áldozatul esett a mérgezéseknek.

Néhány madár eszmei értéke:
Szirti sas: 250 ezer forint
Réti sas:500 ezer forint
Parlagi sas: 500 ezer forint
Gatyás ölyv: 50 ezer forint
Egerész ölyv:10 ezer forint
Vándorsólyom: 250 ezer forint
Kerecsensólyom: 500 ezer forint

A védett madarak szándékos elpusztítása bűncselekmény.
A Magyar Madártani Egyesület, a többi természetvédelmi civil szervezet és a nemzeti park igazgatóságok szakemberei, a rendőrséggel, a növényvédelmi és vadászati hatóságokkal együttműködve fokozott figyelmet fordítanak a mérgezéses esetek felderítésére, és mindent megtesznek azért, hogy megállítsák ezeket a bűncselekményeket, és az elkövetők megkapják méltó büntetésüket, mely a pénzbüntetés mellett letöltendő börtönbüntetés is lehet.

Az elkövetők szinte minden esetben  a karbofurán nevű talajfertőtlenítő növényvédőszert használták. A beinjekciózott húst megevő állatok még a csali mellett elpusztultak, olyan nagy mennyiségű mérget fogyasztottak el.

A madarak elpusztítására kitett mérget tartalmazó húsok pár grammja is veszélyes lehet az emberre.
A természetvédők a karbofurán betiltását szorgalmazzák.
A szervezetbe jutva verejtékezést, pupilla szűkületet, izomgörcsöt, erős nyálfolyást, szédülést, hányást, nehézlégzést, hasi görcsöket, eszméletvesztést okoz. Egy negyed káváskanálnyi (kb. 1 ml) már halálos lehet.

Forrás: Régiónapló