Az egészséges életmód elengedhetetlen eleme a természetben eltöltött idő.

A Földművelésügyi Minisztérium kezelésében lévő állami erdőgazdaságok ezért is törekednek arra, hogy minél többen magukénak érezzék a páratlan szépségű magyar erdőket és minél gyakrabban használják, élvezzék az erdők, a természet nyújtotta lehetőségeket - fogalmazott Fazekas Sándor miniszter a tihanyi Őrtorony kilátó ünnepélyes átadásán.

A Bakonyerdő Zrt. Tihany Község Önkormányzatával együtt építtette meg a tihanyi Apáti-hegyen a kilátót, amely organikus anyagokból, az egykor ott található római őrtornyokat idéző formában készült el. A kilátó magassága 16,5 m, ahonnan pazar kilátás nyílik a környékre, építési költsége 40 millió forint volt, melyből 15 millió forintot a minisztérium biztosított – emelte ki a miniszter.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016fazekas.JPG
Fazekas Sándor hangsúlyozta: a leglátogatottabb hazai turisztikai célpontok közé tartoznak az állami erdők, ezért is fordítottak az állami erdőgazdaságok az elmúlt két évben mintegy 7,3 milliárd forintot közjóléti beruházásokra, valamint a meglévő létesítmények – kilátók, szálláshelyek, erdei iskolák, erdei kiránduló- és pihenőhelyek megújítására és bővítésére.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016fazekaskilat.JPG

Az állami erdészeti társaságok egyre jelentősebb társadalmi szerepvállalása a Földművelésügyi Minisztérium törekvése is, azaz, hogy az erdő gazdasági és védelmi funkcióját megőrizve a legszélesebb társadalmi igényeket a lehető legmagasabb színvonalon elégítse ki.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016tosoki.JPG

Tósoki Imre, Tihany polgármestere a kilótóból a látogatók elé táruló látványt úgy jellemezte, hogy ez a fantasztikus panoráma kitűnő lehetőség a feltöltődésre. Az Őrtorony kilátó nemcsak térben, hanem időben is kitágítja a perspektívát. Néhány száz méterrel távolabb, a Csúcs-hegyen már a rómaiak idejében is állt egy őrtorony – fogalmazott a polgármester –, amelynek stratégiai jelentősége volt annak idején. Kiemelte, hogy a kilátó átadásával a környék fejlesztése nem fejeződik be. A település bejáratánál egy nagyméretű parkolót alakítanak ki, ahonnan turistaút vezet majd a kilátóhoz. Reményét fejezte ki, hogy a Bakonyerdő Zrt-vel további együttműködésre lesz lehetőségük.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016varga.JPG

Varga László vezérigazgató úgy jellemezte az erdészeti társaságot, amely a kezelésében lévő állami erdőkkel tartamosan gazdálkodik, védi a természetet, megőrzi történelmi emlékeit, turistaházai és vadászházai nyitva állnak a pihenni vágyóknak, az erdei iskolái és vadasparkjai pedig a felnövekvő generációkat várják. Egy olyan erdőgazdaság, amelynél a közjóléti beruházások nem pillanatnyi fellángolásból létesülnek, hanem átgondoltan, egymásra épülően és valós társadalmi igényeken alapulva valósulnak meg.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016belsoto.JPG
A vezérigazgató emlékeztetett a Tihanyi félsziget Európában egyedülálló természeti értékeire, a táj különleges szépségeire. A kilótóból a Somogyi dombság és a Bakony déli nyúlványai egyaránt láthatóak. A száraz termőhelyen élő molyhos tölgyes, virágos kőrises, cserszömörcés különösen ilyenkor, ősszel kínál festői látnivalót.
Varga László a kilátó megvalósításáról elmondta, hogy a társaság, mint kivitelező együttműködött a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal és Tihany Önkormányzatával. A nemzeti parkkal való együttműködés különösen fontos napjainkban, amikor a természetvédő civil szervezetek az erdészeti társaságokat újra és újra megalapozatlan kritikával illetik. Felhívta a figyelmet, hogy a fenntartható módon gazdálkodó erdészeti társaságok a vidéki Magyarország jólétét, a nemzet vagyonának gyarapodását szolgálják, segítik az emberek helyben való megélhetését, továbbá számottevő mértékben tehermentesítik az ország költségvetését. A társaságok tevékenységét az erdészeti, környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságok folyamatosan felügyelik.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016gyerek.JPG

Azok a természeti értékek, amelyekre ma joggal lehetünk büszkék, jórészt az elmúlt évszázadok erdőgazdálkodása mellett maradtak fenn. A természeti környezetnek jó gazdái az erdőgazdálkodók, hiszen elkötelezettek az erdőkkel való törődés iránt. Napjainkban a fenntarthatóság a követelmény, ami azt jelenti, hogy már nem csupán a faanyagtermelés folyamatosságára ügyel az erdész, hanem a megújított erdők természetességére, az erdei ökoszisztémák minél teljesebb megőrzésére. A fenntartható erdőgazdálkodás több mint a természetszerű, mivel annak ökonómiai vonatkozásai is vannak, hiszen fenntartható módon csak a jövedelmező, a saját magát eltartani képes tevékenységekkel lehet gazdálkodni.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016vargafazekas.JPG
A Bakonyerdő Zrt termelő vállalkozás, erdészeti és faipari termelő és értékesítő tevékenységünk eredményéből hozza létre azt az árbevételt, amiből a munkánkat finanszírozzuk. Munkahelyet biztosítunk a dolgozóinknak, fenntartjuk a közjóléti létesítményeket. A faanyag jelentős részét nem alapanyagként értékesítjük, hanem komoly értéket képviselő termékekként. Ennek köszönhetően a 22 erdészeti társaság közül a legnagyobb árbevétellel rendelkezünk.
Végezetül a vezérigazgató leszögezte, hogy a társaság alapelve az, hogy „Mindenünk a természet”.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016kontrat.JPG

Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője két gondolattal járult hozzá az elhangzottakhoz: gratulált az összefogáshoz, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy korábban az őrtorony segített a biztonságra ügyelni, most viszont az őrtornyot fogják megőrizni a jövő generációi számára. Reményét fejezte ki, hogy az őrtorony átadásával Tihany kilátásai is jelentősen javulni fognak.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016korzenszky.JPG

Korzenszky Richárd tihanyi perjel az ima előtt kifejtette, hogy a kilátónak jelképes értéke is van. Az őrtornyokkal jeleket adtak egymásnak az emberek. Néhány perc alatt végigfutott a jeladás – a jó vagy rossz hír – az országon. Az utóbbi években egyik kilátó a másik után nő ki a Balaton-felvidéken. A kilátó számomra azt jelzi – hangsúlyozta a perjel –, hogy az ember szeretne felülemelkedni önmagán, amióta világ a világ. Nem akar beleragadni a hétköznapok kisszerűségébe.

b_150_150_16777215_00_images_stories_BAKONYERDO_tihanykilato2016apatsag.JPG

Felülről nézve minden egészen másként látszik, rendezettnek tűnik a békétlenség is. Minden kilátó arra int, hogy figyeljünk egymásra, hisz fentről nem látszik a jobb- és baloldal, mindenki élni szeretne és meghaladni önmagát. Emberek, vigyázzatok egymásra! – mondják a kilátók.
A perjel Isten áldását kérte a kilátóra, amelyet a magyarság szent helyére emeltek.

Az áldást követően a vendégek a nemzeti színű szalag átvágásával felavatták a kilátót. (Zé)

Forrás: ForestPress